majoránka: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

Essence de Marjolaine Garden majoránka, Gartenmajoran, Huile de Marjolaine, vázané majoránka, Majoran, Majorana aetheroleum olej, Majorana bylina, Majorana hortensis, Majorana Majorana, Marjolaine Marjolaine, des Jardins, Marjolaine Ordinaire, Marj ..; Viz Všechny názvy Essence de Marjolaine Garden majoránka, Gartenmajoran, Huile de Marjolaine, vázané majoránka, Majoran, Majorana aetheroleum olej, Majorana bylina, Majorana hortensis, Majorana Majorana, Marjolaine, Marjolaine des Jardins, Marjolaine Ordinaire, majoránka Esenciální olej, majoránka olej, Marubaka, Marwa, Mejorana, Origan des Jardins, Origanum Majorana, Sladké Majoránka; Anonymní

Majoránka je rostlina. Pravděpodobně jste rozpozná jako společné vaření koření. Ale má také zajímavé místo na začátku řecké mytologie. Jak příběh se odehrává, bohyně lásky Afrodita, rostl majoránku, a, jako výsledek, majoránka byl používán od té doby v různých nápojů lásky; Lidé dělají lék z květů majoránky je, listí a oleje; Čaj z listů a květů se používá pro rýma a nachlazení u kojenců a batolat, suchý a dráždivý kašel, zduření nosní a krční a bolest ucha; Majoránka čaj je také používán pro různé zažívacích potíží včetně nechutenství, onemocnění jater, žlučových kamenů, střevní plyn a žaludeční křeče; Některé ženy používají majoránku čaj pro zmírnění příznaků menopauzy, léčení nálady spojené s menstruačními periodami, počínaje menstruaci, a podporovat tok mateřského mléka; Další použití zahrnuje léčbu diabetu, problémy se spánkem, svalové křeče, bolesti hlavy, podvrtnutí, pohmožděniny a bolesti zad. Používá se také jako “nervové tonikum” a “srdce tonikum,” a podporovat lepší krevní oběh; Majoránka olej se používá proti kašli, stížností žlučníku, žaludeční křeče a poruchy trávení, deprese, závratě, migrény, nervové bolesti hlavy, bolesti nervů, ochrnutí, kašel, ucpaný nos, a jako “vodní pilulky €.; V potravinách, majoránka je kulinářský koření. Oleje a výtažek se používá jako chuťové přísady v potravinách a nápojích; Ve zpracovatelském průmyslu, olej se používá jako vonná látka v mýdlech a kosmetiky; Nepleťte majoránku se zimní majoránkou nebo oregano (Origanum vulgare), který je také označován jako divokou majoránkou.

Není k dispozici dostatek informací, aby věděli, jak majoránka mohlo fungovat.

Nedostatečná Evidence fo; Astma. Předčasné výzkum ukazuje, že užívání 2 kapky majoránky ropy denně spolu s léčbě astmatu po dobu 3 měsíců by mohlo zlepšit funkci plic u lidí s astmatem lépe než užívání léků proti astmatu sám; kašle; nachlazení; Rýma; Žaludeční křeče; Kolika; problémy s játry; žlučové kameny; Bolest hlavy; diabetes; symptomy menopauzy; Menstruační problémy; Bolest nervového původu; Bolest svalů; podvrtnutí; Podpora mateřského mléka; Zlepšení chuti k jídlu a trávení; Zlepšení spánku; Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost majoránkou pro tyto účely.

Majoránka je pravděpodobné, že SAFE v potravinářských množstvích a možná i bezpečný pro většinu dospělých, pokud jsou užívány ústy léčivých částek na krátkou dobu; Majoránka je možná UNSAFE při použití dlouhodobě nebo při aplikaci do oka nebo kůže jako čerstvou majoránkou. Existují určité důkazy, že pokud se používá dlouhodobě majoránka může způsobit rakovinu. Uplatnění čerstvou majoránku by mohlo způsobit podráždění očí nebo podráždění kůže; Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství a kojení: To je možná nebezpečné používat majoránku s léčivými množstvích, pokud jste těhotná. To by mohlo spustit období, a to by mohlo ohrozit těhotenství; Není dostatek poznatků o bezpečnosti používání majoránku v léčivých množstvích, pokud kojíte. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Děti: Nevzdávejte majoránku dětem v léčivých pohledávkám. To je možná nebezpečné pro ně; Krvácivé stavy: Užívání léčivých množství majoránky dojde patrně ke zpomalení srážení krve a zvýší pravděpodobnost vzniku podlitin a krvácení u lidí s poruchami srážlivosti krve; Zpomalení srdeční činnosti (bradykardie): Použití léčivé množství majoránky by mohly zpomalit srdeční tep. To by mohl být problém u lidí, kteří již mají pomalé srdeční frekvenci; Alergie na bazalka, yzop, levandule, máta, oregano, a šalvěje: Majoránka mohou vyvolat alergické reakce u lidí alergických na těchto rostlin a jiných členů rodiny Lamiaceae rostlin; Diabetes: Majoránka může mít vliv na hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou při použití v léčivých množstvích. Dávejte pozor na příznaky nízké hladiny krevního cukru (hypoglykémie) a sledovat hladinu cukru v krvi opatrně, pokud máte cukrovku a používat majoránku v lékařství; zablokování zažívacího traktu: Majoránka při použití v léčivých množství může způsobit “přetížení” ve střevech. To může způsobit problémy u lidí, kteří mají ucpání ve svých střevech; Vředy: Majoránka může zvýšit sekrece v žaludku a střevech při použití v léčivých množstvích. Existují obavy, že by to mohlo zhoršit vředy; Plicní onemocnění: Majoránka může zvýšit vylučování tekutin v plicích při použití v léčivých množstvích. Existují obavy, že by to mohlo zhoršit onemocnění plic, jako je astma nebo emfyzém; Záchvaty: Existuje obava, že použití léčivých množství majoránky může zvýšit riziko záchvatů; Chirurgie: Užívání léčivých množství majoránky může zvýšit riziko krvácení v průběhu a po operaci. Přestat používat majoránku jako lék nejméně 2 týdny před plánovaným operaci; Obstrukce močových cest: Majoránka může zvýšit sekrece v močovém traktu, pokud je použit v léčivých množstvích. Existují obavy, že by to mohlo zhoršit obstrukce močových cest.

Majoránka může mít vliv jako pilulka vody nebo “diuretikum”. Vezmeme-majoránku mohou snižovat, jak dobře se tělo zbaví lithia. Tím se může zvýšit, kolik lithium je v těle a způsobit vážné vedlejší účinky. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče před použitím tohoto produktu, pokud užíváte lithium. možná nutné změnit Vaši dávku lithia.

Příslušná dávka majoránky závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotnictví a dalších podmínek. V této době není k dispozici dostatek vědeckých informací pro určení vhodného rozsahu dávek pro majoránky. Mějte na paměti, že přírodní produkty nejsou vždy nezbytně bezpečné a dávky mohou být důležité. Ujistěte se, že řídit příslušnými pokyny na štítku výrobku a před použitím poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Reference

Abdel-Massih, R. M., Fares, R., Bazzi, S., El Chami, N., a Baydoun, E. apoptotické a anti-proliferační aktivita Origanum Majorana extraktů na lidské leukemické buněčné linie. Leuk.Res. 201; 34 (8): 1052-1056.

Adlova, G. P., Denisova, S. V., Ilidzhev, A. K., Smirnova, G. A., Ratnikova, T. N., Arep’eva, A. A., a Mel’nikova, V. A. [Vývoj bakteriálních růstových stimulantů z rostlin]. Zh.Mikrobiol.Epidemiol.Immunobiol. 199; (1): 13-17.

Afifi, A. F. a Dowidar, A. E. Účinek těkavých látek z Origanum Majorana a Ocimum basilicum na spor respirace a klíčení některých půdních hub. Folia Microbiol (Praha) 197.; 23 (6): 489-492.

Al Howiriny, T., Alsheikh, A., Alqasoumi, S., al Yahya, M., ElTahir, K., a Rafatullah, S. ochranný účinek Origanum Majorana L. “majoránka” na různých modelech změny žaludeční sliznice v krysy. Am.J.Chin Med. 200; 37 (3): 531-545.

Assaf, M. H., Ali, A. A., Makboul, M. A., Beck, J. P. a Anton, studium R. Předběžná fenolických glykosidů z Origanum majoran; kvantitativní odhad arbuti; Cytotoxická aktivita hydrochinonu. Planta Med 198; 53 (4): 343-345.

Baardseth, P. Vliv vybraných antioxidantů na stabilitu dehydratované bramborové kaše. Potraviny Addit.Contam 198; 6 (2): 201-207.

Bagamboula, C. F., Uyttendaele, M., a Debevere, J. Antimikrobiální účinky koření a bylinky na Shigella sonnei a Shigella flexneri. J Food Prot. 200; 66 (4): 668-673.

Barbosa, L. N., Rall, V. L., Fernandes, A. A., Ushimaru, P. I., da, Silva Probst, I a Fernandes, A., Jr. Éterické oleje proti foodborne patogenů a kažení bakterií v mletém mase. Foodborne.Pathog.Dis. 200; 6 (6): 725-728.

Busatta, C., Vidal, RS, Popiolski, AS, Mossi, AJ, Dariva, C., Rodrigues, MR, Corazza, FC, Corazza, ML, Vladimir, Oliveira J., a Cansian, RL Aplikace Origanum Majorana L. silice jako antimikrobiální činidlo v klobásy. Food Microbiol. 200; 25 (1): 207-211.

Castrillo, M., Vizcaino, D., Moreno, E., a Latorraca, Z. Specifické list hmotnost, čerstvá: hmotnostní poměr suché, cukr a obsah bílkovin v druzích Lamiaceae z různých světelných podmínkách. Rev Biol Trop. 200; 53 (1-2): 23-28.

Chung, Y. K., Heo, H. J., Kim, E. K., Kim, H. K., Huh, T. L., Lim, Y., Kim, S. K., a Shin, D. H. Inhibiční účinek kyseliny Ursolová izolované z Origanum Majorana L na acetylcholinesterázu. Mol.Cells 4-30-200; 11 (2): 137-143.

Croteau, R. Místo monoterpen Biosyntéza v Majorana hortensis listy. Plant Physiol 197; 59 (3): 519-520.

Dearlove, R. P., Greenspan, P., Hartle, D. K., Swanson, R. B. a Hargrove, J. L. Inhibice proteinového glykace podle výtažků z kuchyňských bylin a koření. J Med Food 200; 11 (2): 275-281.

Dent, R. G. a glazura, L. extrakcí lehkého špíny z nemletého majoránkou: společné studii. J Assoc Off Anal.Chem 198; 68 (5): 899-901.

Dolci M a Tira S. Flavonoidy z Majorana hortensis. Rivista Italiana Essenze, Profumi, PIANTE Officinali, Aromi, Saponi, COSMETICI, Aerosol (Itálie) 198; 62: 131 až 132.

Dorman, H. J., Bachmayer, O., Kosar, M., a Hiltunen, vlastnosti R. antioxidant vodných extraktů z vybraných druhů Lamiaceae pěstovaných v Turecku. J Agric.Food Chem. 2-25-200; 52 (4): 762-770.

Dutkiewicz, J., Krysinska-Traczyk, E., Skorska, C., Sitkowska, J., Pražmo, Z., a Golec, M. Expozice vzdušných mikroorganizmů a endotoxinů ve zpracovatelských závodech bylina. Ann Agric.Environ.Med 200; 8 (2): 201-211.

El Ashmawy, I. M., el Nahas, A. F. a Salama, O. M. Ochranný účinek těkavého oleje, alkoholické a vodné výluhy Origanum Majorana na toxicitu olova acetátu u myší. Základní Clin Pharmacol Toxicol 200; 97 (4): 238-243.

El Ashmawy, I. M. Saleh, A., a Salama, O. M. Vliv majoránky éterický olej a hroznové extraktu z jadérek o toxicitě etanolu u samců potkanů. Základní Clin Pharmacol Toxicol 200; 101 (5): 320-327.

El Kady, A. I., El Maraghy, S. S. a Eman, Mostafa M. Přirozený výskyt mykotoxinů v různých koření v Egyptě. Folia Microbiol (Praha) 199.; 40 (3): 297-300.

Etienne JJ. Uvedení oleje k testu. Mýdlo, parfumerie a kosmetiky (Anglie). 199; 70: 45-46.

Farag, S. E., Aziz, N. H. a Attia, E. S. Vliv ozáření na mikrobiologický stav a aromatických materiálů vybraných koření. Z.Lebensm.Unters.Forsch. 199; 201 (3): 283-288.

Farkas, J. periorální dermatitida z majoránka, bobkový list a skořici. Kontaktní dermatitida 198; 7 (2): 121.

Friedman, M., Henika, P. R., a Mandrell činnosti R. E. Baktericidní rostlinných silic a některé z jejich složek izolované proti Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Listeria monocytogenes a Salmonella enterica. J Food Prot. 200; 65 (10): 1545-1560.

Ghaly I, řekl, a Abdel-Wahhab MA. Zizyphus jujuba a Origanum Majorana extrakty chrání proti hydrochinondi indukované klastogenita. Environmental Toxicology a farmakologie. 200; 25 (1): 10-19.

Griebel, C. [rozlišení určitých nežádoucích příměsí z majoránky z charakteristik hvězdicových vlasy.]. Z Lebensm.Unters.Forsch 195; 92 (3): 101-105.

Gutierrez, J., Barry-Ryan, C., a Bourke, P. Antimikrobiální aktivita rostlinných silic použití potraviny modelu média: účinnost, synergický potenciál a interakce se složkami potravin. Food Microbiol. 200; 26 (2): 142-150.

Gutierrez, J. Barry-Ryan, C., a Bourke, P. Antimikrobiální účinnost rostlinných zásadní kombinací ropy a interakcí s složek potravin. Int.J Food Microbiol. 5-10-200; 124 (1): 91 až 97.

Gutierrez, J. Rodriguez, G., Barry-Ryan, C., a Bourke, P. Účinnost rostlinných éterických olejů proti foodborne patogenů a kažení bakterií spojených s ready-to-jíst zeleninu: antimikrobiální a smyslové screening. J Food Prot. 200; 71 (9): 1846-1854.

Hallahan, T. W. a Croteau, R. monoterpenu biosyntéza: ukázka Geranyl pyrofosfátu: sabinen hydrátu cyklázy v rozpustných enzymatických přípravků ze sladké majoránka (Majorana hortensis). Arch Biochem Biophys 8-1-198; 264 (2): 618-631.

Hallahan, T. W. a Croteau, R. monoterpenu biosyntéza: mechanismus a stereochemie enzymatické cyklizací geranyl pyrofosfátu na (+) – cis- a (+) – trans-sabinen hydrátu. Arch Biochem Biophys 2-15-198; 269 ​​(1): 313-326.

Heo, HJ, Cho, HY, Hong, B., Kim, HK, Heo, TR, Kim, EK, Kim, SK, Kim, CJ, a Shin, DH Ursolová kyselina Origanum Majorana L. snižuje Abeta-indukované oxidativní zranění , Mol.Cells 2-28-200; 13 (1): 5-11.

Jimenez-Carmona, M. M., Ubera, J. L., a Luque, de Castro. Srovnání kontinuální extrakce subcritical vody a hydrodistillation majoránky esenciálního oleje. J Chromatogr 9-10-199; 855 (2): 625-632.

Kawabata, J., Mizuhata, K., Sato, E., Nishioka, T., Aoyama, Y., a Kasai, T. 6-hydroxyflavonoids jako inhibitory alfa-glukosidázy z majoránky (Origanum Majorana) listy. Biosci.Biotechnol.Biochem 200; 67 (2): 445-447.

Kim, M. J., Nam, E. S., a Paik, S. I. [Účinky aromaterapie na bolesti, deprese a životní spokojenost pacientů s artritidou]. Taehan Kanho.Hakhoe.Chi 200; 35 (1): 186-194.

Kuriyama, H., Watanabe, S., Nakaya, T., Shigemori, I., Kita, M., Yoshida, N., Masaki, D., Tadai, T., Ozasa, K., Fukui, K., a Imanishi, J. Imunologické a psychologické výhody aromaterapeutická masáž. Evid.Basedplement Alternat.Med 200; 2 (2): 179-184.

Lamien-Meda, A., Lukáš, B., Schmiderer, C., Franz, C, Novák, J. Ověření kvantitativního testu Arbutin pomocí plynové chromatografie v Origanum Majorana a medvědice lékařská extraktů. Phytochem.Anal. 200; 20 (5): 416-420.

Leeja, L. a Thoppil, J. E. Antimikrobiální aktivita methanolu extraktu Origanum Majorana L. (Sweet majoránka). J Environ.Biol 200; 28 (1): 145-146.

Maralhas, A., Monteiro, A., Martins, C., Kranendonk, M., Laires, A., Rueff, J., a Rodrigues, A. S. genotoxicita a endoreduplikace indukující aktivita dochucování eugenol. Mutageneze 200; 21 (3): 199-204.

Mejlholm, O. a Dalgaard, P. Antimikrobiální účinky esenciálních olejů na mořské plody zkažených mikroorganismu Photobacterium phosphoreum v tekutých médiích a rybích výrobků. Lett.Appl.Microbiol. 200; 34 (1): 27 až 31.

Misharina, T. A., Polshkov, A. N., Ruchkina, E. L., a Medvěděvovou, I. B. [Změny ve složení silice v uložené majoránkou]. Prikl.Biokhim.Mikrobiol. 200; 39 (3): 353-358.

Mohamed MS, Saad HH, a Abd El Khalek MG. Denní spotřeba ropy majoránkovým zlepšení zdravotního stavu pacientů s astmatem. Pákistán Journal of Nutrition. 200; 7 (2): 312-316.

Mohamed Osman YS a A. hypoglycemické působení Ambrosia námořní a Origanum Majorana na Alloxanem indukovaných diabetických krys. Journal of Drug Research (Egypt). 200; 24: 151 až 155.

Nakatani, N. fenolické antioxidanty z bylin a koření. Biofactors 200; 13 (1-4): 141 až 146.

Niture, S. K., Rao, U. S. a Srivenugopal, K. S. Chemopreventative strategie zaměřená na MGMT opravy protein: rozšířený výraz v lidských lymfocytů a nádorových buněk ethanolových a vodných extraktů v několika indických léčivých rostlin. Int J Oncol. 200; 29 (5): 1269-1278.

Novák, J., Bitsch, C., Langbehn, J., Pank, F., Škoula, M., Gotsiou, Y., a Franz, M. poměry cis- a trans-sabinen hydrát v Origanum Majorana L. a dobromysl microphyllum (Bentham) Vogel. Biochem Syst.Ecol 8-1-200; 28 (7): 697-704.

Orhan, I., Kartal, M., Kan, Y., a Sener, B. Aktivita éterických olejů a jednotlivé komponenty proti acetyl- a butyrylcholinesterázy. Z.Naturforsch.C. 200; 63 (7-8): 547-553.

Ozcan, M. M., Sagdic, O., a Ozkan, G. Inhibiční účinky koření esenciálních olejů na růst druhů Bacillus. J Med Food 200; 9 (3): 418-421.

Papageorgiou, V., Mallouchos, A., a Komaitis, M. Zkoumání antioxidační chování vzduchem a mrazem sušené aromatické rostlinných materiálů ve vztahu k jejich obsahu fenolové a vegetativního cyklu. J Agric.Food Chem. 7-23-200; 56 (14): 5743-5752.

Peñalver, P., Huerta, B., Borge, C., Astorga, R., Romero, R., a Perea, A. Antimikrobiální aktivita pěti esenciálních olejů proti kmenům Původ čeledi Enterobacteriaceae. APMIS 200; 113 (1): 1-6.

Petr, J., Vítkova, K., Ranc, V., Znaleziona, J., Maier, V., Knob, R., a Ševčík, J. Stanovení vybraných fenolických kyselin v Majorana hortensis pomocí kapilární elektroforézy s on-line elektrokinetické zakoncentrování , J.Agric.Food Chem. 6-11-200; 56 (11): 3940 až 3944.

Pohloudka-FABINI, R. [Obsah popela a písku Origanum Majorana.]. Pharmazie 195; 7 (8): 505-506.

Rafsandžání, F. N., Shahrani, M., Ardakani, Z. V. a Ardakani, M. V. Majoránka zvyšuje bazální kyselin a pepsin sekrece žaludeční u potkana. Phytother Res 200; 21 (11): 1036-1038.

Rau, O., Wurglics, M., Dingermann, T., Abdel-Tawab, M., a Schubert-Zsilavecz, M. Screening bylinných extraktů pro aktivaci lidského peroxisomů receptoru aktivovaného proliferátory. Pharmazie 200; 61 (11): 952-956.

Rodrigues, M. R., Caramao, E. B., Arce, L., Rios, A., a Valcarcel, M. Stanovení monoterpen uhlovodíků a alkoholů v Majorana hortensis Moench podle micelární elektrokinetické kapilární chromatografie. J Agric Food Chem 7-17-200; 50 (15): 4215 až 4.220.

Rodrigues, M. R., Caramao, E. B., dos Santos, J. G., Dariva, C., a Oliveira, J. V. Účinky teploty a tlaku na vlastnosti extraktů z vysokotlakého CO (2) extrakce Majorana hortensis Moench. J Agric Food Chem 1-15-200; 51 (2): 453-456.

Sarer, E., Scheffer, J. J., a Baerheim, Svendsen A. monoterpeny v silice Origanum Majorana. Planta Med 198; 46 (12): 236-239.

Soliman, F. M., Yousif, M. F., Zaghloul, S. S. a Okba, M. M. Sezónní variace v esenciální olej složení Origanum Majorana L. kultivované v Egyptě. Z.Naturforsch.C. 200; 64 (9-10): 611-614.

Tietz, U., Thomann, R., a Forstner, S. [extrakce Vysokotlaké majoránky. 1. Smyslová charakterizace majoránky oleoresin analýzou profilu]. Nahrung 199; 35 (10): 1013-1021.

Vlastnosti Triantaphyllou, K., Blekas, G., a Boskou, D. Antioxidační vodních extraktů získaných z rostlin druhu Lamiaceae. Int J Food Sci Nutr 200; 52 (4): 313-317.

Tsai, P. J., Tsai, T. H. Yu, C. H., a Ho, S. C. Vyhodnocení NO potlačující aktivitu několika středomořských kulinářských koření. Food Chem.Toxicol. 200; 45 (3): 440-447.

Uchman, W., Wierzbicki, S., Smigielski, P., Krysztofiak, K., a Woychik, I. H. Senzorická účinek sorpci některých ochucovadla na bílkovinné přípravky krevní plazmy. Nahrung 198; 27 (5): 455-460.

Vagi, E., Rapavi, E., Hadolin, M., Vasarhelyine, Peredi K., Balazs, A., Blazovics, A., a Simandi, B. fenolických a triterpenoidních antioxidanty ze Origanum Majorana L. byliny a výtažky získané s různých rozpouštědel. J Agric Food Chem 1-12-200; 53 (1): 17-21.

Vagi, E., Simandi, B., Daood, H. G., Deak, A., a Sawinsky, J. Obnova pigmenty Origanum Majorana L. extrakce nadkritickým oxidem uhličitým. J Agric Food Chem 4-10-200; 50 (8): 2297-2301.

Ward, N. I. a Savage, J. M. kovové disperze a transportational činnost prostřednictvím potravinářských plodin jako biomonitors. Sci Total Environ. 5-23-199; 146 – 147: 309-319.

Wheeler, M. Bennett, B., a Marks, H. Izolace světla špíny z podzemních oreganem a podzemních majoránkou: modifikace za použití isopropanolu jako odmašťovací činidlo: in-house studie. J AOAC Int 200; 85 (3): 676-681.

Yang, Y. C., Lee, H. S., Clark, J. M., a Ahn, Y. J. Insekticidní aktivita rostlinných silic proti Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae). J Med Entomol. 200; 41 (4): 699-704.

Yano, Y., Satomi, M., a Oikawa, H. antimikrobiální účinek koření a bylinek na Vibrio parahaemolyticus. Int.J Food Microbiol. 8-15-200; 111 (1): 6-11.

Yazdanparast, R. a Shahriyary, L. Srovnávací účinky Artemisia dracunculus, Satureja hortensis a Origanum Majorana na inhibici adheze krevních destiček, agregace a vylučování. Vascul.Pharmacol 200; 48 (1): 32 až 37.

Yi, C. G., Choi, B. R., Park, H. M., Park, C. G., a Ahn, Y. J. fumigantů toxicita rostlinných silic Thrips palmi (Thysanoptera: Thripidae) a Orius strigicollis (Heteroptera: Anthocoridae). J Econ.Entomol. 200; 99 (5): 1733-1738.

Anderson C, Lis-Balchin M, Kirk-Smith M. Vyhodnocení masáž s éterickými oleji na dětství atopický ekzém. Phytother Res 200; 14 (6): 452-6.

Benito M, Jorro G, Morales C, et al. Labiatae alergie: systémové reakce způsobené požitím oregána a tymiánu. Ann Allergy Asthma Immunol 199; 76: 416-8.

Daferera DJ, Ziogas BN, Polissiou MG. GC-MS analýza éterických olejů z některých řeckých aromatických rostlin a jejich fungicity na Penicillium digitatum. J Agric Food Chem 200; 48: 2576-81.

Elektronická Code of Federal Regulations. Hlava 21. Část 182 – Látky obecně považované za bezpečné. K dispozici na adrese: http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = div5 & view = text-node = 21: 3.0.1.1.13 & ID NO = 21

Fetrow CW, Avila JR. Profesionála Handbook of komplementární alternativní medicíny. 1st ed. Springhouse, PA: Springhouse Corp., 1999.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese