manganu: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

Aminoate de mangan, Ascorbate de mangan, Chlorure de mangan, citrát de mangan, Complexe aspartát de mangan, Dioxyde de mangan, glukonát de mangan, GlycÃrophosphate de mangan, mangan, mangan Amino Acid chelát, Ma ..; Viz Všechny názvy Aminoate de mangan, askorbát de mangan, Chlorure de mangan, citrát de mangan, Complexe aspartát de mangan, Dioxyde de mangan, glukonát de mangan, GlycÃrophosphate de mangan, mangan, mangan Amino Acid Chelát, mangan Aminoate, mangan askorbát, mangan aspartát Complex, mangan chlór, mangan Chloridetetrahydrate, mangan citrát, oxid manganičitý, mangan glukonát, glycerofosfát mangan, mangan sulfát, mangan sulfát monohydrát, mangan sulfát tetrahydrát Manganeso, Manganum, Mn, Monohydrate de sulfát de mangan, Síran de mangan; Anonymní

Mangan je minerál, který se vyskytuje v několika potravinách včetně ořechů, luštěnin, semen, čaje, celozrnných výrobků a zelené listové zelenině. To je považováno za základní živina, protože tělo ho potřebuje, aby správně fungovaly. Lidé používají mangan jako lék; Mangan se používá k prevenci a léčbě deficitu manganu, což je stav, ve kterém tělo nemá dostatek mangan. Používá se také pro slabé kostí (osteoporózu), druh “unaveného krve” (anémie), a příznaky premenstruačního syndromu (PMS); Mangan je někdy součástí chondroitin sulfát a glukosamin hydrochloridu ve více přísad výrobků propagovaných pro osteoartrózy; Podívejte se na mangan, který je “skryté” v některých doplňcích. Některé doplňky, včetně těch, které se běžně používá pro osteoartrózy (např CosaminDS), obsahují mangan. Při použití těchto produktů, je důležité řídit se pokyny na etiketě opatrně. Při dávkách mírně vyšších, než je doporučená dávka, tyto produkty poskytují větší, než jsou přípustné horní mez (UL) pro dospělé, 11 mg manganu denně. Spotřebovávají více než 11 mg denně manganu by mohly způsobit vážné a škodlivé vedlejší účinky.

Mangan je základní živina podílí na mnoha chemických procesů v těle, včetně zpracování cholesterolu, sacharidů a bílkovin. To by mohlo také být zapojeny při tvorbě kostí.

Efektivní fo; Nízké manganu úrovně v (nedostatek manganu) v těle. Přičemž mangan ústy nebo dává mangan intravenózně (IV o) pomáhá při léčení nebo prevenci nízké hladiny manganu v těle. Také, přičemž mangan ústy spolu s dalšími vitaminy a minerály mohou podporovat růst u dětí, kteří mají nízké hladiny manganu; Možná Efektivní fo; Slabé kosti (osteoporóza). Přičemž manganu ústy v kombinaci s vápníkem, zinkem, mědí a zdá se, pomáhají snižovat páteře úbytku kostní hmoty u starších žen. I, přičemž konkrétní produkt (Vitrum osteomag), který obsahuje mangan, vápník, vitamín D, hořčík, zinek, měď, bór a po dobu jednoho roku Zdá se, že zlepšení kostní hmoty u žen se slabými kostí; Nedostatečná Evidence fo; Komplikace plicního onemocnění (chronická obstrukční plicní nemoc, COPD). Předčasné výzkum naznačuje, že dává mangan, selen a zinek intravenózně (podle IV) může pomoci lidem s horším CHOPN dýchat na vlastní pěst bez pomoci stroje dříve; Artróza. Zvážení konkrétního produktu (Cosamin DS z Nutramax Laboratories), který obsahuje mangan, glukosamin hydrochlorid a chondroitin sulfát ústy po dobu 4 měsíců zlepšuje bolest a schopnost provádět běžné denní aktivity u lidí s osteoartritidou kolene a dolní části zad. Nicméně, mnoho studie ukazují, že užívání glukosamin chondroitin a navíc bez manganu může pomoci léčit osteoartrózy. Proto účinky manganu jsou nejasné; Premenstruačního syndromu (PMS). Předčasné výzkum naznačuje, že při mangan spolu s vápníkem pomáhá zlepšovat příznaky PMS, včetně bolesti, pláče, osamělost, úzkost, neklid, podrážděnost, změny nálad, deprese a napětí. Výzkumníci nejste jisti, zda je zlepšení je způsobeno tím, vápník nebo manganem; Ztráta váhy. Brzy výzkum naznačuje, že při konkrétní produkt (7-Keto Naturalean), který obsahuje mangan, 7-oxo-DHEA, L-tyrosin, kořen chřest extrakt, cholin bitartrát, inositol, měď glukonát, a jodid draselný ústy po dobu 8 týdnů se může mírně snížit hmotnost v lidí s nadváhou; Hojení ran. Brzy výzkum naznačuje, že použití obvaz, který obsahuje mangan, vápník, zinek a chronických ran po dobu 12 týdnů, se může zlepšit hojení ran; Anémie; Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost manganu pro tyto účely.

Mangan je pravděpodobné, bezpečný pro většinu dospělých, pokud jsou užívány ústy až do výše 11 mg za den. Avšak lidé, kteří mají problémy zbavit manganu z těla, jako jsou například osoby s onemocněním jater, mohou zaznamenat vedlejší účinky přípravku méně než 11 mg za den; Přičemž více než 11 mg za den ústy je možná nebezpečné pro většinu dospělých; Mangan je pravděpodobné, že UNSAFE při vdechnutí dospělými osobami na dlouhou dobu. Přebytek manganu v těle může způsobit závažné nežádoucí účinky, včetně symptomů připomínajících Parkinsonovy nemoci, jako je třes (chvění); Zvláštní opatření a upozornění: Děti: Vezmeme-mangan ústy je pravděpodobné, bezpečný pro děti od 1 do 3 roků v množství méně než 2 mg denně, pro děti od 4 do 8 let v množství menším než 3 mg denně, u dětí od 9 do 13 let méně než 6 mg za den, a u dětí od 14 do 18 roků, méně než 9 mg za den. Mangan ve vyšších dávkách, než je popisováno je možná nebezpečné. Promluvte si se svým lékařem ještě předtím, než mangan dětem. Vysoké dávky manganu může způsobit vážné vedlejší účinky. Mangan je pravděpodobné, že UNSAFE při vdechnutí dětmi; Těhotenství a kojení: Mangan je pravděpodobné, že SAFE u těhotných nebo kojících dospělých žen ve věku 19 nebo starší, pokud jsou užívány ústy v dávce nižší než 11 mg denně. Nicméně, těhotné a kojící ženy mladší 19 letech by se měla omezit dávky na méně než 9 mg denně. Mangan je možná UNSAFE, pokud jsou užívány ústy ve vyšších dávkách. Dávky nad 11 mg denně s větší pravděpodobností způsobit závažné nežádoucí účinky. Mangan je pravděpodobné, že UNSAFE při vdechování po dlouhou dobu; Dlouhodobá onemocnění jater: Pacienti s dlouhodobým onemocněním jater mají potíže zbavit manganu. Mangan může vybudovat v těchto lidí a způsobit třes, psychické problémy, jako jsou psychózy a další vedlejší účinky. Trpíte-li onemocněním jater, dávejte pozor, aby se příliš mnoho manganu; Chudokrevnosti z nedostatku železa: Lidé s chudokrevnosti z nedostatku železa se zdají absorbovat více manganu než ostatní lidé. Máte-li tuto podmínku, dávejte pozor, aby se příliš mnoho manganu; Výživa, která se podává intravenózně (IV o). Lidé, kteří dostávají výživu nitrožilně (podle IV), jsou vystaveni zvýšenému riziku výskytu nežádoucích účinků v důsledku manganu.

Mangan může dojít ke snížení kolik antibiotikum tělo absorbuje. Přičemž mangan spolu s některými antibiotiky může snížit účinnost některých antibiotik. Aby se předešlo této interakci vzít mangan doplňků alespoň jednu hodinu po antibiotik; Některé z těchto antibiotik, které by mohly interagovat s manganem zahrnují ciprofloxacin (Cipro), enoxacin (Penetrex), norfloxacin (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacin (Zagam), trovafloxacin (TROVAN) a grepafloxacin (Raxar).

Mangan může připojit k tetracyklinu v žaludku. To snižuje množství tetracyklinu, která může být absorbována. Vezmeme-mangan s tetracykliny by mohla snížit účinnost tetracyklinu. Aby se tomu zabránilo interakci trvat manganové dvě hodiny před nebo čtyři hodiny po užití tetracykliny; Některé tetracykliny zahrnují demeclocycline (Declomycin), minocyklin (Minocin) a tetracyklin (Achromycin).

Tyto dávky byly studovány ve vědeckém výzk; BY mout; Pro slabé kostí (osteoporózu): 5 mg manganu za den v kombinaci s 1000 mg elementárního vápníku, 15 mg zinku a 2,5 mg mědi; Byly stanoveny žádné doporučené dietní dávky (RDA) manganu. Když tam nejsou žádné RDA pro živiny je dostatečný příjem (AI) se používá jako vodítko. AI je odhadovaná částka, živiny, který je používán skupinou zdravých lidí a pokládat za adekvátní. Denní Dostatečný příjem (AI) limity pro mangan jsou: kojenci narození do 6 měsíců, 3 mcg, 7 až 12 měsíců, 600 mikrogramů, děti od 1 do 3 let, 1,2 mg, 4 až 8 let 1,5 mg, chlapci 9 až 13 let , 1,9 mg, chlapci 14 až 18 let, 2,2 mg, dívky 9 do 18 let, 1,6 mg, muži ve věku 19 a starší, 2,3 mg, ženy starší 19 let, 1,8 mg, těhotné ženy ve věku 14 až 50, 2 mg, kojení ženy, 2,6 mg; byly stanoveny tolerovatelný nejvyšší příjem (UL), což je nejvyšší úroveň příjmu, při kterém nežádoucí vedlejší účinky se neočekává, pro mangan. Denní ULS pro mangan jsou: děti od 1 do 3 let, 2 mg, 4 až 8 let, 3 mg, 9 až 13 let, 6 mg, 14 až 18 let (včetně těhotné a kojící ženy), 9 mg, pro dospělé 19 let a starší (včetně těhotných a kojících žen), 11 mg.

Reference

Mena, I., soud, J., Fuenzalida, S., Papavasiliou, P. S., a Cotzias, G. C. Modifikace otravy chronické manganu. Léčba L-dopou nebo 5-OH tryptofanu. N Engl.J Med 1-1-197; 282 (1): 5-10.

Menezes-Filho, J. A., Bouchard, M., Sarcinelli, Pde N., a Moreira, J. C. mangan expozice a neuropsychologické účinek na děti a dospívající: přezkoumání. Rev Panam.Salud Publica 200; 26 (6): 541-548.

Mergler, D., Belanger, S., Larribe, F., Panisset, M., Bowler, R., Baldwin, M., Lebel, J., a Hudnell, K. Předběžné důkazy neurotoxicity spojena s jíst ryby z horní St. Lawrence River Lakes. Neurotoxicology 199; 19 (4-5): 691-702.

Miller, S. T., Cotzias, G. C., a Evert, H. A. Kontrola tkání manganu: počáteční absence a náhlý nástup vylučování v novorozeneckém myši. Am J Physiol 197; 229 (4): 1080-1084.

Milner, J. A. stopových prvků ve výživě dětí. J Pediatr 199; 117 (2 Pt 2): S147-S155.

Misiewicz, A., Jelen, B., Radwan, K., Karmolinski, M., a Dziewit, T. [Vliv expozicí manganu na úrovních séra lysozym]. Przegl.Lek. 199; 52 (11): 535-537.

Misselwitz, B., Muhler, A., a Weinmann, H. J. a toxikologické riziko pro použití manganu komplexů? Literatura průzkum existujících dat prostřednictvím několika lékařských oborů. Invest Radiol. 199; 30 (10): 611-620.

Montastruc, J. L., Llau, M. E., Rascol, O. a Senard, J. M. vyvolaná drogami parkinsonismus: recenze. Fundam.Clin Pharmacol 199; 8 (4): 293-306.

Moreno, ME, Acosta-Saavedra, LC, Meza-Figueroa, D., Vera, E., Cebrian, ME, Ostrosky-Wegman, P., a Calderon-Aranda, ES Biomonitoring z kovu u dětí žijících v hlušiny zóny v jižním Mexiku: pilotní studie. Int J Hyg.Environ.Health 201; 213 (4): 252-258.

Morgan, M. Y. Neinvazivní neuroinvestigation v jaterním onemocněním. Semin.Liver Dis 199; 16 (3): 293-314.

Morita, T., Saito, K., Takemura, M., Maekawa, N., Fujigaki, S., Fujii, H., Wada, H., Takeuchi, S., Noma, A., a Seishima, M. L-tryptofan-kynurenine dráha metabolit, kyselina 3-hydroxyanthranilove indukuje apoptózu u buněk makrofágů odvozených za patofyziologických podmínek. Adv Exp Med Biol 199; 467: 559-563.

Mulholland, C. A. a Benford, D. J., co je známo o bezpečnosti multivitaminových-multiminerální doplňky pro všeobecně zdravé populace? Teoretický základ škody. Am J Clin Nutr 200; 85 (1): 318S-322S.

Nagatomo, S., Umehara, F., Hanada, K., Nobuhara, Y., Takenaga, S., Arimura, K., a Osame, M. mangan intoxikace při totální parenterální výživě: Zpráva o dvou případech, a přezkoumání literatura. J Neurol.Sci 1-1-199; 162 (1): 102-105.

Naito, Y. a Kuzuhara, S. [Základní body pro odlišení různých nemocí způsobující parkinsonismus]. Nippon Rinsho 200; 62 (9): 1608-1616.

Nakashima, K. [Stopové prvky v spinocerebelárního degenerace]. Nippon Rinsho 199; 54 (1): 129-133.

Nasolodin, V. V. a Gladkikh, I. P. [Manganese ustanovení vyškolených a netrénovaných žáků a studentů v různých ročních obdobích]. Gig.Sanit. 200; (1): 59 až 61.

Nasolodin, V. V., Ferulev, N. I., a Zaitseva, I. P. [Dynamika několika parametrů stopový metabolismu, příjmu vitamínu C a fyzické pracovní kapacitu Forge pracovníků v průběhu roku]. Vopr.Pitan. 199; (4): 6-9.

Nasolodin, V. V., Gladkikh, I. P. a Meshcheriakov, S. I. [Poskytnutí sportovcům stopových prvků při intenzivním cvičení]. Gig.Sanit. 200; (1): 54-57.

Nasolodin, V. V., Gladkikh, I. P., Gruzdev, I. I., Kurková, M. D., a Kuznetsova, G. A. [mikroelementů rovnováha a korekce sportovců ++ pod vysokým zatížením svalové]. Vopr.Pitan. 199; (4): 13-15.

Nasolodin, V. V., Rusin, V. I. a Gladkikh, I. P. [železo, měď a mangan metabolismus u mladých sportovců na diety doplněné o vitamíny a mikroelementy]. Vopr.Pitan. 198; (5): 16-21.

Nasreddine, L., Nashalian, O., Naja, F., Itani, L., Parent-Massin, D., Nabhani-Zeidan, M., a Hwalla, N. Dietní vystavení podstatných a toxických stopových prvků z celkového dieta studie u dospělého libanonské městského obyvatelstva. Food Chem Toxicol 201; 48 (5): 1262-1269.

Nemery, B. Metal toxicita a dýchacích cest. Eur Respir.J 199; 3 (2): 202-219.

Nesterenko, M. V., Woods, K. M., a Upton, S. J. Vliv solí manganu na AIDS související s patogenem, Cryptosporidium parvum in vitro a in vivo. Biol Trace Elem.Res 199; 56 (3): 243-253.

Nielsen, F. H. Alterace z hořčíku, vápníku a fosforu metabolismus dietní nedostatku hořčíku u žen po menopauze není ovlivněna dietní boru deprivace. Magnes.Res 200; 17 (3): 197-210.

Nolte, W., Wiltfang, J., Schindler, CG, Unterberg, K., Finkenstaedt, M., Niedmann, PD, Hartmann, H., a Ramadori, G. Bright bazální ganglia v T1 vážených magnetické rezonance obrazy jsou časté U pacientů s portál žilní trombózy bez cirhózy jater a není podezření na jaterní encefalopatie. J Hepatol 199; 29 (3): 443-449.

Nordberg, G. F. a Andersen, O. Kovové interakce v karcinogenezi: vylepšení, inhibice. Environ.Health Perspect. 198; 40: 65 až 81.

O’Donnell, K. a Radigan, A. Hypermanganesemia v akutních péče. Nutr Clin Pract 200; 18 (5): 374-376.

Ohno, K., Ishikawa, K., Kurosawa, Y., Matsui, Y., Matsushita, T., a Magara, hodnocení Y. expozice kovových příjmu z pitné vody ve vztahu k těm z celkové stravy v Japonsku. Voda Sci Technol 201; 62 (11): 2694-2701.

Ohtake, T., Negishi, K., Okamoto, K., Oka, M., Maesato, K., Moriya, H., a Kobayashi, S. mangan parkinsonismus indukovaný u pacienta údržby na hemodialýze. Am J Kidney Dis 200; 46 (4): 749-753.

Olanow, C. W. mangan-indukované parkinsonismu a Parkinsonovy choroby. Ann N Y.Acad Sci 200; 1012: 209-223.

Onning, G., Berggren, A., Drevelius, M., Jeppsson, B., Lindberg, AM a Johansson Hagslatt, ML Vliv nápojem, který obsahuje různé antioxidanty a Lactobacillus plantarum 299v na plazmové celkové antioxidační kapacity, stav selenu a fekálních mikrobiální flóry. Int.J.Food Sci.Nutr. 200; 54 (4): 281-289.

Palacios, C. Úloha živin v kostní zdraví, z bodu A do Z. Crit Rev Food Sci Nutr 200; 46 (8): 621-628.

Pasko, D. A., Churchwell, M. D., Btaiche, I. F., Jain, J. C., a Mueller, B. A. Průběžné venovenózní hemodiafiltrace stopový prvek clearance u dětských pacientů: případ série. Pediatr.Nephrol. 200; 24 (4): 807-813.

Pinto, RB, Froehlich, PE, Pitrez, EH, Bragatti, JA, Becker, J., Cornely, AF, Schneider, AC, a da Silveira, nálezy TR MR mozku u dětí a dospívajících s portální hypertenzí a vztah s hladiny manganu. Neuropediatrics 201; 41 (1): 12-17.

Prasad, K. N., Cole, W. C. a Kumar, B. více antioxidantů v prevenci a léčbě Parkinsonovy nemoci. J Am Coll Nutr. 199; 18 (5): 413-423.

Purdey, M. Patogeneze Machado Joseph onemocnění: vysoký mangan / low magnesium zahájila expanzi CAG mutace u náchylných genotypů? J Am Coll.Nutr 200; 23 (6): 715S-729S.

Qin, WP, Fu, X., Jiang, YM, dlouho, LL Li XR Chen, P Huang, ZB, Zhao, WJ, Mo, XA a Zheng, W. [Variace mozku pomocí magnetické rezonance mezi manganu vystaveni pracovníci]. Zhonghua Yu Fang Yi.Xue.Za Zhi. 200; 43 (9): 793-797.

Rao, C. N. a Rao, B. S. Absorpce a retence hořčíku a některých stopových prvků, které člověk z typických indických stravy. Nutr Metab 198; 24 (4): 244-254.

Reynolds, A. P., Kiely, E., a Meadows, N. manganu v dlouhodobé pediatrické parenterální výživě. Arch Dis Child 199; 71 (6): 527-528.

Ricour, C., Duhamel, J. F., Gros, J., Maziere, B., a Comar, D. [Odhady stopových prvků požadavkům dětí, které dostávají celkovou parenterální výživu]. Arch Fr.Pediatr 197; 34 (7 Suppl): XCII-C.

Rief, M., Huppertz, A., Asbach, P., Franiel, T., Schwenke, C., Hamm, B., Taupitz, M., a Wagner, M. na bázi manganu perorální kontrastní látka pro jaterní magnetické rezonance zobrazování: vyhodnocení časového průběhu a odezvu dávky zvýšení jaterních intenzity signálu. Invest Radiol. 201; 45 (9): 565-571.

Riojas-Rodriguez, H., Solis-Vivanco, R., Schilmann, A., Montes, S., Rodriguez, S., Rios, C., a Rodriguez-Agudelo, funkce Y. Intellectual na mexických dětí žije v hornictví plocha a ekologicky vystavena manganu. Environ.Health Perspect. 201; 118 (10): 1465-1470.

Rodriguez-Moreno, F., Gonzalez-Reimers, E., Santolaria-Fernandez, F., Galindo-Martin, L., Hernandez-Torres, O., Batista-Lopez, N., a Molina-Perez, M. zinku , mědi, manganu a železa v alkoholickém chronického onemocnění jater. Alkohol 199; 14 (1): 39-44.

Rose, M., Baxter, M., Brereton, N., a Baskaran, C. Dietní expozice kovů a dalších prvků v UK celkové stravy studie z roku 2006 a některé směry vývoje v průběhu posledních 30 let. Potraviny Addit.Contam Část A Chem Anal.Control Expo.Risk Posoudit. 201; 27 (10): 1380-1404.

Ross C., O’Reilly, D. S., a McKee, R. potenciálně klinicky toxické koncentrace v krvi a manganu u pacienta, přiváděn enterálně s vysokou spotřebou čaje. Ann Clin Biochem 200; 43 (Pt 3): 226-228.

Roth, J. A. a Garrick, M. D. Železné interakce a dalších biologických reakcí zprostředkování fyziologické a toxické akce manganu. Biochem Pharmacol 7-1-200; 66 (1): 1-13.

Roth, J. A. Homeostatický a toxické mechanismy regulující mangan spotřeby, uchovávání, a eliminace. Biol Res 200; 39 (1): 45-57.

Roth, J. A., Horbinski, C., Higgins, D., Lein, P., a Garrick, M. D. Mechanismy manganu vyvolané krysí feochromocytom (PC12), buněčné smrti a diferenciace buněk. Neurotoxicology 200; 23 (2): 147-157.

Rucker, D., Thadhani, R., a Tonelli, M. Trace stav prvek u pacientů na hemodialýze. Semin.Dial. 201; 23 (4): 389-395.

Rusyniak, D. E., Arroyo, A., Acciani, J., Froberg, B., Kao, L., a Furbee, B. Otrava těžkého kovu: Vedení intoxikace a protijedy. EXS 201; 100: 365-396.

Ryan, D. E, Fergusson, J. E., a Holzbecher, J. Sorpce mědi (II), manganu (II), zinek (II) a arsen (III) na lidské vlasy, a jejich desorpce. Věda celkového prostředí 198; 26 (2): 121.

Sadat, A. F. M., Hossain, M. I. H., Hossain, M. K., Reza, M. S., Nahar, Z., Islam, S. K. N., a Hasnat, A. stopové prvky a sérum profil imunoglobulin u pacientů s rakovinou plic. Journal of Applied Research (JAPPL RES) 200; 5 (1): 6.

Sadek, A. H., Rauch, R., a Schulz, P. E. Parkinsonizmus kvůli locura manganica v svářeče. Int J Toxicol 200; 22 (5): 393-401.

Sahni, V., Leger, Y., Panaro, L. Allen, M., Giffin, S., Fury, D., a Hamm, N. Kazuistika: metabolická porucha projevující se jako pediatrické locura manganica. Environ.Health Perspect. 200; 115 (12): 1776-1779.

Saitoh, Y., Kimura, S., Nezu, A., Ohtsuki, N., Kobayashi, T., Osaka, H., a Uehara, S. [hyperintenzivní mozkové léze na T1-vážené MRI po parenterální výživě]. No Chcete-li Hattatsu 199; 28 (1): 39-43.

Salducci, J. a Planche, D. [Terapeutický klinické studii u pacientů s spasmophilia]. Sem.Hop. 10-7-198; 58 (36): 2097-2100.

Saltman, P. D. a Strause, L. G. Role stopových minerálů při osteoporóze. J Am Coll.Nutr 199; 12 (4): 384-389.

Sandberg, A. S., Andersson, H., Bosaeus, I., Carlsson, N. G., Hasselblad, K., a Harrod, M. alginát, tenkého střeva sterol vylučování, a absorpce živin v ileostomií předmětů. Am J Clin Nutr 199; 60 (5): 751-756.

Sandstead, H. H. Stopové prvky v uremia a hemodialýzou. Am J Clin Nutr 198; 33 (7): 1501-1508.

Sandstrom, B., Davidsson, L., Bosaeus, I., Eriksson, R., a Alpsten, status M. selen a vstřebávání zinku (65Zn), selen (75Se) a manganu (54Mn) u pacientů se syndromem krátkého střeva , Eur J Clin Nutr 199; 44 (10): 697-703.

Sandstrom, B., Davidsson, L., Eriksson, R., Alpsten, M., a Bogentoft, C. retence selenu (75Se), zinek (65Zn) a manganu (54Mn) u lidí po podání značeného vitamínu a minerální doplněk. J Trace Elem.Electrolytes Health Dis 198; 1 (1): 33-38.

Sandstrom, B., Davidsson, L., Eriksson, R., a Alpsten, M. Vliv dlouhodobého stopového prvku doplnění o stopovém množství v krvi prvků a absorpce (75Se), (54Mn) a (65Zn). J Trace Elem.Electrolytes Health Dis 199; 4 (2): 65 až 72.

Santamaria, A. B. a Sulsky, S. I. posuzování rizik nezbytný prvek: mangan. J Toxicol Environ.Health 201; 73 (2): 128-155.

Sata, F., Araki, S., Murata, K., a Aono, H. chování těžkých kovů v lidské moči a krvi po injekci dvojsodného ethylendiamintetraacetát vápenatého: pozorování v kovových pracovníků. J Toxicol Environ.Health 6-12-199; 54 (3): 167-178.

Satarug, S., Kikuchi, M., Wisedpanichkij, R., Li, B., Takeda, K., Na-Bangchang, K., Moore, MR, Hirayama, K., a Shibahara, S. Prevence koncentrace kadmia v pigmentového epitelu sítnice s manganu a zinku. Exp Eye Res 200; 87 (6): 587-593.

Sato, K., Ueyama, H., Arakawa, R., Kumamoto, T., a Tsuda, T. [Případ svářečky prezentaci s parkinsonismem po chronické expozice manganu]. Rinsho Shinkeigaku 200; 40 (11): 1110-1115.

Saudin, F., Gelas, P., a Bouletreau, P. [Stopové prvky v umělé výživy. Art a praxe]. Ann Fr.Anesth.Reanim. 198; 7 (4): 320-332.

Schrauzer, G. N., bílá, D. A., a Schneider, C. J. Cancer korelační úmrtnost studie – IV: asociace s dietním příjmu a naopak hladiny některých stopových prvků, zejména SE-antagonistů. Bioinorg.Chem 197; 7 (1): 35-56.

Schutte, A. E., Van Rooyen, J. M., Huisman, H. W., Kruger, H. S., Malan, N. T., a De Ridder, J. H. Dietní markery hypertenze spojené s pulzním tlakem a dodržování arteriální v černé jihoafrických dětí: The THUSA Bana studie. Cardiovasc.J S.Afr. 200; 14 (2): 81 až 89.

Seib, K. L., Tseng, H. J., McEwan, A. G., Apicella, M. A. a Jennings, M. P. obranu proti oxidačnímu stresu v Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitidis: výraznými systémů pro různé životní styly. J Infect.Dis 7-1-200; 190 (1): 136-147.

Senayli, A., Elmastas, M., Sezer, T., a Erkorkmaz hladiny U. selen, mangan, zinek a měď ve zácpou dětí. Internet Journal of Nutrition & Wellness (Internet J NUTR wellness) 200; 5 (1): 6.

Shin, HJ, Choi, MS, Ryoo, NH, Nam, KY, Park, GY, Bae, JH, Suh, SI, Baek, WK, Park, JW, a Jang, BC mangan zprostředkované up-regulace HIF-1 alfa protein v lidských Hep2 hrtanu epiteliálních buněk prostřednictvím aktivace rodiny MAPK. Toxicol in vitro 201; 24 (4): 1208-1214.

Shin, YC, Kim, E., Cheong, HK, Cho, S., Sakong, J. Kim, KS, Yang, JS, Jin, YW, Kang, SK a Kim, Y. intenzita Vysoká signálu na magnetické rezonance zobrazovací jako prediktor Neurobehaviorální výkonnosti zaměstnanců vystavených působení manganu. Neurotoxicology 200; 28 (2): 257-262.

Soldin, O. P. a Aschner, M. Vliv manganu na hormonu štítné žlázy homeostázy: potenciálních vazeb. Neurotoxicology 200; 28 (5): 951-956.

Sorenson, J. R. Cu, Fe, Mn, Zn a cheláty nabízejí Medicinal Chemistry přístup k překonání zranění záření. Curr.Med.Chem. 200; 9 (6): 639-662.

Soutar, A., Seaton, A., a Brown, K. bronchiální reaktivitu a dietní antioxidanty. Thorax 199; 52 (2): 166-170.

Spangler, A. H. a Spangler, J. G. Podzemní manganu a kojenecká úmrtnost krajem v Severní Karolíně: ekologická analýza. Ecohealth. 200; 6 (4): 596-600.

Spencer H., Asmussen, C. R., Holtzman, R. B. a Kramer, L. Metabolické bilance kadmia, mědi, manganu a zinku u člověka. Am J Clin Nutr 197; 32 (9): 1867-1875.

Standridge, J. S., Bhattacharya, A., Succop, P., Cox, C., a Haynes, E. Vliv chronického vystavení nízká hladina manganu na posturální rovnováhy: pilotní studie obyvatel v jižním Ohiu. J Occup.Environ.Med 200; 50 (12): 1421-1429.

Šťastný, D., Vogel, R. S. a Picciano, M. F. mangan příjem a sérum manganu koncentrace mateřského mléka-krmil a dětí krmených umělou výživou. Am J Clin Nutr 198; 39 (6): 872-878.

Stewart, S., Prince, M., Bassendine, M., Hudson, M., James, O., Jones, D., Record, C., and Day, CP randomizované studii s antioxidační léčbou sám nebo s kortikosteroidy akutní alkoholická hepatitida. J Hepatol. 200; 47 (2): 277-283.

Suara, R. O. a Crowe, J. E., Jr. Vliv soli zinku na respiračním syncytiálním replikaci viru. Antimicrob.Agents Chemother. 200; 48 (3): 783-790.

Suita, S., Masumoto, K., Yamanouchi, T., Nagano, M., a Nakamura, M. komplikace u novorozenců se syndromem krátkého střeva a dlouhodobé parenterální výživě. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 199; 23 (5 Suppl): S106-S109.

Sziraki, I., Rauhala, P., Koh, K. K., van, Bergen P. a Chiueh, C. C. Důsledky pro atypické antioxidačními vlastnostmi manganu ve železa navozené mozku peroxidace lipidů a mědi závislý na lipoprotein o nízké hustotě konjugace. Neurotoxicology 199; 20 (2-3): 455-466.

Thamilselvan, V., Fomby, M., Walsh, M., a Basson, M. D. dvojmocných kationtů modulovat adhezi lidských nádorových buněk tlustého střeva. J Surg Res 200; 110 (1): 255-265.

Thompson, CA, Habermann, TM, Wang, AH, Vierkant, RA, Folsom, AR, Ross, JA a Cerhan, JR antioxidant příjem z ovoce, zeleniny a dalších zdrojů a riziko Non-Hodgkinův lymfom: Health Study Iowa Dámská , Int J Cancer 2-15-201; 126 (4): 992 – 1003.

Van, Gossum A. a Neve, J. Trace nedostatek prvek a toxicity. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 199; 1 (6): 499-507.

Vaxman, F., Olender, S., Lambert, A., Nisand, G., a Grenier, J. F. Může proces hojení ran být zlepšena vitamin doplňků? Experimentální studie na lidech. Eur Surg Res 199; 28 (4): 306-314.

VEBO, H. C., Solheim, M., Snipen, L., Nes, I. F., a Brede, D. A. Komparativní genomová analýza patogenního a probiotických mikroorganismů Enterococcus faecalis izolátů a jejich transkripční reakce na růst v lidské moči. PLoS.One. 201; 5 (8): e12489.

Venarucci, D., Venarucci, V., Vallese, A., Battila, L., Casado, A. De la Torre, R., a Lopez Fernandez, M. E. Volné radikály: důležitá příčina patologií odkazovat na stárnutí. Panminerva Med 199; 41 (4): 335-339.

Vieregge, P., Heinzow, B., Korf, G., Teichert, H. M., Schleifenbaum, P., a Mosinger, H. U. Dlouhodobá expozice manganu ve venkovských studniční voda nemá žádné neurologické účinky. Can.J Neurol.Sci 199; 22 (4): 286-289.

Wada, O. a Yanagisawa, H. [Stopové prvky a jejich fyziologické role]. Nippon Rinsho 199; 54 (1): 5-11.

Wang, C., Gordon, P. B., Hustvedt, S. O., Grant, D., Sterud, A. T., Martinsen, I., Ahlstrom, H., a Hemmingsson, A. MR zobrazovací vlastnosti a farmakokinetika MnDPDP u zdravých dobrovolníků. Acta Radiol. 199; 38 (4 Pt 2): 665-676.

Wang, H., Han, M., Yang, S., Chen, Y. Liu, Q., a Ke hladiny těžkých kovů S. močových cest a relevantní faktory, mezi lidmi vystavených elektronického odpadu demontáž. Environ.Int 201; 37 (1): 80-85.

Wang, Z., Li, X. D., Li, M. Q., a Wang, Q. P. Změny v základních metabolických prvky spojené s degenerací a zkostnatění ligamenta flava. J Spinální Cord.Med 200; 31 (3): 279-284.

Wardle, C. A., Forbes, A., Roberts, N. B., Jawhari, A. V. a Shenkin, A. Hypermanganesemia dlouhodobě nitrožilní výživa a chronické onemocnění jater. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 199; 23 (6): 350-355.

Weiss, B. Ekonomické důsledky manganu neurotoxicity. Neurotoxicology 200; 27 (3): 362-368.

Weißenborn, K., Bokemeyer, M., Ahl, B., Fischer-Wasels, D., Giewekemeyer, K., van den Hoff, J., Köstler, H., a BERDING, G. Funkční zobrazování mozku v pacienti s jaterní cirhózou. Metab Dis Brain 200; 19 (3-4): 269-280.

Whelan, A. M., Jurgens, T. M., a Bowles, S. K. potravinových doplňků pro prevenci a léčbu osteoporózy: systematického přehledu randomizovaných kontrolovaných studií. Ann Pharmacother 200; 40 (5): 836-849.

Williams, BB, Kwakye, GF, Wegrzynowicz, M., Li, D., Aschner, M., Erikson, KM a Bowman, AB homeostázy Měnil manganu a toxicita manganu ve modelovat Huntingtonovy choroby striatální buňky nejsou vysvětleny vadami železo dopravní systém. Toxicol Sci 201; 117 (1): 169-179.

Willis, AW, Evanoff, BA, Lian, M., Galarza, A., Wegrzyn, A., Schootman, M., a Racette, emise BA kov a městský incident, Parkinsonova choroba: komunita zdravotní studie příjemců Medicare pomocí geografických informační systémy. Am J Epidemiol. 12-15-201; 172 (12): 1357-1363.

Winder, B. S. Mangan ve vzduchu: jsou děti vystaveny většímu riziku než dospělí? J Toxicol Environ.Health 201; 73 (2): 156-158.

Winder, B. S., losos, A. G. a Marty, M. A. Inhalace esenciálního kovu: vývoj úrovní referenčního expozice pro manganu. Regul.Toxicol Pharmacol 201; 57 (2-3): 195-199.

Blinkr, R. a Rudiger, H. W. Reprodukční toxikologie v pracovním prostředí: aktualizace. Int Arch Occup.Environ.Health 200; 79 (1): 1-10.

Wirth, F. H., Jr., Numerof, B., Pleban, P., a Neylan, M. J. Vliv laktózy na absorpci minerálů u předčasně narozených dětí. J Pediatr 199; 117 (2 Pt 1): 283-287.

Wirth, J. J. a Mijal, R. S. Nežádoucí účinky nízká hladina expozice těžkých kovů na mužskou reprodukční funkce. Syst.Biol Reprod.Med 201; 56 (2): 147-167.

Yase, Y., Yoshida, S., Kihira, T., Wakayama, I., a Komoto, J. Kii ALS demence. Neuropathology. 200; 21 (2): 105-109.

Yasui, M. [vápenatý a degenerativních neurologických onemocnění]. Clin Vápník 200; 14 (1): 110-117.

Yasui, M., Yase, Y., Ota, K., a Garruto, depozice R. M. hliník v centrálním nervovém systému u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou z Kii poloostrově Japonska. Neurotoxicology 199; 12 (3): 615-620.

Yuan, W. A., Yu, X. J., Liu, F. Q., Wang, H. P., Wang, D., a Lai, P. X. Účinky stopového prvku suplementace na zánětlivé reakce v králičím modelu velkým traumatem. J Trace Elem.Med Biol 201; 24 (1): 36 až 41.

Zenk, J. L., Helmer, T. R., Kassen, L. J. a Kuskowski, M. A. Účinek 7-keto NATURALEAN na hubnutí: randomizované, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Současný výzkum Terapeutická (CURR THER RES) 200; 63 (4): 263-272.

Ziegler, U. E. Schmidt, K., Keller, H. P., a Thiede, A. [Léčba chronických ran s obvazem alginátové obsahující vápník zinek a mangan]. Fortschr.Med Orig. 200; 121 (1): 19-26.

Zorbas, Y. G., Federenko, Y. F., a Naexu, A. Blood plazmatické koncentrace K. mikroprvků ve vytrvalostních vyškolených dobrovolníků během hypokinézou a chronické hyperhydratace. Biol Trace Elem.Res 199; 41 (3): 253-267.

Zorbas, Y. G., Federenko, Y. F., a Naexu, K. A. Vylučování mikroelementů ve vytrvalostních vyškolení dobrovolníci při omezení svalové aktivity a chronické rehydratace. Biol Trace Elem.Res 199; 40 (3): 189-202.

Barrington WW, úhel CR, Willcockson NK, et al. Autonomní funkce v manganu pracovníky z lehkých slitin. Environ Res 199; 78: 50-8.

Das Jr, Hammad TA. Účinnost kombinace FCHG49 glukosamin hydrochloridu, TRH122 nízkou sulfát molekulovou hmotností chondroitin sodného a kyseliny askorbové manganu v řízení kolenního osteoartrózy. Artróza chrupavky 200; 8: 343-50.

Dobson AW, Erikson KM, Aschner M. Mangan neurotoxicity. Ann N Y Acad Sci 200; 1012: 115-28.

Drog Fakta a srovnání. Olin BR, ed. St. Louis, MO: Fakta a srovnání. (Aktualizováno měsíčně).

Durlach, J., Bac, P., Durlach, V., Durlach, A., Bara, M., a klidné a tiché-Bara, A. jsou neurodegenerativní onemocnění související s věkem spojené s různými typy úbytku hořčíku? Magnes.Res 199; 10 (4): 339-353.

Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Doporučená denní dávka pro vitamin A, vitamin K, arsen, bor, chrom, měď, jód, železo, mangan, molybden, nikl, křemík, vanad a zinek. Washington, DC: National Academy Press, 2002. Dostupné na: www.nap.edu/books/0309072794/html/~~pobj.

Freeland-Graves JH, PH Lin. vychytávání plazma manganu za ovlivněný ústní zatížení manganu, vápníku, mléka, fosforu, mědi a zinku. J Am Coll Nutr 199; 10: 38-43.

Freeland-Graves JH, Turnlund JR. Jednání a vyhodnocení přístupů, koncových bodů a vzory pro manganu a molybdenu výživových doporučení. J Nutr 199; 126: 2435S-40S.

Freeland-Graves JH. Mangan: základní živinou pro člověka. Nutr Dnes 198; 23: 13-9.

Greger JL. Dietní standardy pro manganu: překrývání nutričních a toxikologických studií. J Nutr 199; 128: 368S-71S.

Hansten PD, Horn JR. Hansten a Hornův Lékové interakce Analýza a management. Vancouver, CAN: Appl Therapeut, 1999.

Hauser RA, Zesiewicz TA, Martinez C, et al. Blood manganese correlates with brain magnetic resonance imaging changes in patients with liver disease. Can J Neurol Sci 199; 23:95-8.

Krieger D, Krieger S, Jansen O, et al. Manganu a chronické jaterní encefalopatie. Lancet 199; 346: 270-4.

Lee JW. Manganese intoxication. Arch Neurol 200; 57:597-9..

Leffler CT, Philippi AF, Leffler SG, et al. Glukosamin, chondroitin, a mangan askorbát k degenerativních kloubních onemocnění kolene nebo dolní části zad: randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované pilotní studie. Mil Med 199; 164: 85 až 91.

Moghissi KS. Risks and benefits of nutritional supplements during pregnancy. Obstet Gynecol 198; 58:68S-78S.

O’Dell BL. Mineral interactions relevant to nutrient requirements. J Nutr 198; 119:1832-8.

Okano T. Effects of essential trace elements on bone turnover-in relation to the osteoporosis. Nippon Rinsho 199; 54:148-54.

Penland JG, Johnson PE. Dietary calcium and manganese effects on menstrual cycle symptoms. Am J Obstet Gynecol 199; 168:1417-23.

Powers KM, Smith-Weller T, Franklin GM, et al. Parkinson’s disease risks associated with dietary iron, manganese, and other nutrient intakes. Neurology 200; 60:1761-6..

Randhawa, R. K. and Kawatra, B. L. Effect of dietary protein on the absorption and retention of Zn, Fe, Cu and Mn in pre-adolescent girls. Nahrung 199; 37(4):399-407.

Rivera JA, González-Cossio T, Flores M, et al. Multiple Doplňování stopových prvků zvyšuje růst mexických dětí. Am J Clin Nutr. 2001 Ne; 74:657-63.

Strause L, Saltman P, Smith KT, et al. Spinal bone loss in postmenopausal women supplemented with calcium and trace minerals. J Nutr 199; 124:1060-4.

Mladí DS. Účinky léků na klinických laboratorních vyšetření, 4. ed. Washington: OPUS Press, 1995.

Zhou JR, kyselina Erdman JW Jr. fytová ve zdraví a nemoci. Crit Rev Food Sci Nutr 199; 35: 495-508.

Ishihara, N. and Matsushiro, T. Biliary and urinary excretion of metals in humans. Arch Environ.Health 198; 41(5):324-330.

Itokawa, Y. [Trace elements in long-term total parenteral nutrition]. Nippon Rinsho 199; 54(1):172-178.

Iwami, O., Watanabe, T., Moon, C. S., Nakatsuka, H., and Ikeda, M. Motor neuron disease on the Kii Peninsula of Japan: excess manganese intake from food coupled with low magnesium in drinking water as a risk factor. Sci Total Environ. 6-13-199; 149(1-2):121-135.

Iwase, K., Kondoh, H., Higaki, J., Tanaka, Y., Yoshikawa, M., Hori, S., Osuga, K., and Kamiike, W. Hyperintense basal ganglia on T1-weighted magnetic resonance images following postoperative parenteral nutrition in a pancreatoduodenectomized patient. Dig.Surg 200; 17(2):190-193.

Janssens, J. and Vandenberghe, W. Dystonic drop foot gait in a patient with manganism. Neurology 8-31-201; 75(9):835.

Jiang, Y. and Zheng, W. Cardiovascular toxicities upon manganese exposure. Cardiovasc.Toxicol 200; 5(4):345-354.

Jiang, Y. M., Mo, X. A., Du, F. Q., Fu, X., Zhu, X. Y., Gao, H. Y., Xie, J. L., Liao, F. L., Pira, E., and Zheng, W. Effective treatment of manganese-induced occupational Parkinsonism with p-aminosalicylic acid: a case of 17-year follow-up study. J Occup.Environ.Med 200; 48(6):644-649.

Johnson, P. E., Lykken, G. I., and Korynta, E. D. Absorption and biological half-life in humans of intrinsic and extrinsic 54Mn tracers from foods of plant origin. J Nutr 199; 121(5):711-717.

Josephs, K. A., Ahlskog, J. E., Klos, K. J., Kumar, N., Fealey, R. D., Trenerry, M. R., and Cowl, C. T. Neurologic manifestations in welders with pallidal MRI T1 hyperintensity. Neurology 6-28-200; 64(12):2033-2039.

Joyanes, M., Gonzalez-Gross, M., and Marcos, A. The need to review the Spanish recommended dietary energy and nutrient intakes. Eur J Clin Nutr 200; 56(9):899-905.

Keen, C. L., Ensunsa, J. L., Watson, M. H., Baly, D. L., Donovan, S. M., Monaco, M. H., and Clegg, M. S. Nutritional aspects of manganese from experimental studies. Neurotoxicology 199; 20(2-3):213-223.

Kharchenko, N. A., Lazareva, S. A., and Nikolenko, E. I. [The correction of the trace element composition of the blood plasma in patients with ischemic heart disease by using Eunicap M]. Lik.Sprava. 199; (1):111-112.

Khokhlova, E. A. and Tarasova, L. V. [Natural micronutrient deficiency as a cause of the digestive system diseases in Chuvashia]. Eksp.Klin Gastroenterol 201; (4):93-99.

Kies, C. V. Mineral utilization of vegetarians: impact of variation in fat intake. Am J Clin Nutr 198; 48(3 Suppl):884-887.

Kim, E. A., Cheong, H. K., Joo, K. D., Shin, J. H., Lee, J. S., Choi, S. B., Kim, M. O., Lee, IuJ, and Kang, D. M. Effect of manganese exposure on the neuroendocrine system in welders. Neurotoxicology 200; 28(2):263-269.

Kim, E., Kim, Y., Cheong, H. K., Cho, S., Shin, Y. C., Sakong, J., Kim, K. S., Yang, J. S., Jin, Y. W., and Kang, S. K. Pallidal index on MRI as a target organ dose of manganese: structural equation model analysis. Neurotoxicology 200; 26(3):351-359.

Kim, J. Y., Mukherjee, S., Ngo, L. C., and Christiani, D. C. Urinary 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine as a biomarker of oxidative DNA damage in workers exposed to fine particulates. Environ.Health Perspect. 200; 112(6):666-671.

Klein, C. J., Nielsen, F. H., and Moser-Veillon, P. B. Trace element loss in urine and effluent following traumatic injury. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 200; 32(2):129-139.

Klos, K. J., Ahlskog, J. E., Kumar, N., Cambern, S., Butz, J., Burritt, M., Fealey, R. D., Cowl, C. T., Parisi, J. E., and Josephs, K. A. Brain metal concentrations in chronic liver failure patients with pallidal T1 MRI hyperintensity. Neurology 12-12-200; 67(11):1984-1989.

Koch, G. Comparison and estimation of effect on caries of daily supervised toothbrushing with a dentifrice containing sodium fluoride and a dentifrice containing potassium fluoride and manganese chloride. A three-year clinical test. Odontol.Revy. 197; 23(3):341-354.

Koller, W. C., Lyons, K. E., and Truly, W. Effect of levodopa treatment for parkinsonism in welders: A double-blind study. Neurology 3-9-200; 62(5):730-733.

Kondakis, X. G., Makris, N., Leotsinidis, M., Prinou, M., and Papapetropoulos, T. Possible health effects of high manganese concentration in drinking water. Arch Environ.Health 198; 44(3):175-178.

Kondoh, H., Iwase, K., Higaki, J., Tanaka, Y., Yoshikawa, M., Hori, S., Osuga, K., and Kamiike, W. Manganese deposition in the brain following parenteral manganese administration in association with radical operation for esophageal cancer: report of a case. Surg Dnes 199; 29(8):773-776.

Kordas, K., Queirolo, E. I., Ettinger, A. S., Wright, R. O., and Stoltzfus, R. J. Prevalence and predictors of exposure to multiple metals in preschool children from Montevideo, Uruguay. Sci Total Environ. 9-15-201; 408(20):4488-4494.

Kosaka, H., Nakamura, S., Oda, H., Miyajima, T., Sumimoto, T., Murata, H., Hori, S., Komachi, Y., Sato, S., Kiyama, M., Naito, Y., and Iida, M. [Relationship between the fecal mutagenicity and metal content, smoking habit and dietary intake]. Nippon Koshu Eisei Zasshi 200; 48(12):929-937.

Kuzuhara, S. [Essential points to differentiate various diseases causing parkinsonism]. Nippon Rinsho 200; 58(10):2049-2053.

Lall, S. B., Singh, B., Gulati, K., and Seth, S. D. Role of nutrition in toxic injury. Indický J Exp Biol 199; 37(2):109-116.

Layrargues, G. P., Rose, C., Spahr, L., Zayed, J., Normandin, L., and Butterworth, R. F. Role of manganese in the pathogenesis of portal-systemic encephalopathy. Metab Brain Dis 199; 13(4):311-317.

Lindquist, N. G., Larsson, B. S., and Lyden-Sokolowski, A. Neuromelanin and its possible protective and destructive properties. Pigment Cell Res 198; 1(3):133-136.

Lohr, J. B. and Browning, J. A. Free radical involvement in neuropsychiatric illnesses. Psychopharmacol.Bull. 199; 31(1):159-165.

Lonnerdal, B. Dietary factors affecting trace element bioavailability from human milk, cow’s milk and infant formulas. Prog Food Sci Nutr 198; 9(1-2):35-62.

Loranger, S. and Zayed, J. Environmental contamination and human exposure assessment to manganese in the St-Lawrence River ecozone (Quebec, Canada) using an environmental fate/exposure model: GEOTOX. SAR QSAR.Environ.Res 199; 6(1-2):105-119.

Lu, C. S., Huang, C. C., Chu, N. S., and Calne, D. B. Levodopa failure in chronic manganism. Neurology 199; 44(9):1600-1602.

Lucchini, R., Bergamaschi, E., Smargiassi, A., Festa, D., and Apostoli, P. Motor function, olfactory threshold, and hematological indices in manganese-exposed ferroalloy workers. Environ.Res 199; 73(1-2):175-180.

Luthen, F., Bulnheim, U., Muller, P. D., Rychly, J., Jesswein, H., and Nebe, J. G. Influence of manganese ions on cellular behavior of human osteoblasts in vitro. Biomol.Eng 200; 24(5):531-536.

Malecki, E. A., Devenyi, A. G., Barron, T. F., Mosher, T. J., Eslinger, P., Flaherty-Craig, C. V., and Rossaro, L. Iron and manganese homeostasis in chronic liver disease: relationship to pallidal T1-weighted magnetic resonance signal hyperintensity. Neurotoxicology 199; 20(4):647-652.

Malecki, E. A., Devenyi, A. G., Beard, J. L., and Connor, J. R. Existing and emerging mechanisms for transport of iron and manganese to the brain. J Neurosci.Res 4-15-199; 56(2):113-122.

Marti-Cid, R., Perello, G., and Domingo, J. L. Dietary exposure to metals by individuals living near a hazardous waste incinerator in Catalonia, Spain: temporal trend. Biol Trace Elem.Res 200; 131(3):245-254.

Martusewicz, M., Boros, P., Brzostek, D., Doboszynska, A., Plusa, T., Kowalski, J., and Droszcz, W. [Respiratory system function in workers from the Mechanical Petrochemical Plant in Plock–influence of the workplace environment]. Pol.Merkur Lekarski. 199; 1(1):25-27.

Masanova, V., Mitrova, E., Ursinyova, M., Uhnakova, I., and Slivarichova, D. Manganese and copper imbalance in the food chain constituents in relation to Creutzfeldt-Jakob disease. Int J Environ.Health Res 200; 17(6):419-428.

Masumoto, K., Suita, S., Taguchi, T., Yamanouchi, T., Nagano, M., Ogita, K., Nakamura, M., and Mihara, F. Manganese intoxication during intermittent parenteral nutrition: report of two cases. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 200; 25(2):95-99.

Mathus-Vliegen, E. M. Old age, malnutrition, and pressure sores: an ill-fated alliance. J Gerontol.A Biol Sci Med Sci 200; 59(4):355-360.

Matsuda, A., Kimura, M., Takeda, T., Kataoka, M., Sato, M., and Itokawa, Y. Changes in manganese content of mononuclear blood cells in patients receiving total parenteral nutrition. Clin Chem 199; 40(5):829-832.

McMillan, D. E. A brief history of the neurobehavioral toxicity of manganese: some unanswered questions. Neurotoxicology 199; 20(2-3):499-507.

Mehta, R. and Reilly, J. J. Manganese levels in a jaundiced long-term total parenteral nutrition patient: potentiation of haloperidol toxicity? Case report and literature review. JPEN J Parenter.Enteral Nutr 199; 14(4):428-430.

Abbott, P. J. Methylcyclopentadienyl manganese tricarbonyl (MMT) in petrol: the toxicological issues. Sci Total Environ. 198; 67(2-3):247-255.

Abernethy, D. R., Destefano, A. J., Cecil, T. L., Zaidi, K., and Williams, R. L. Metal impurities in food and drugs. Pharm Res 201; 27(5):750-755.

Adedigba, M. A., Nwhator, S. O., Afon, A., Abegunde, A. A., and Bamise, C. T. Assessment of dental waste management in a Nigerian tertiary hospital. Waste Manag.Res 201; 28(9):769-777.

Adzersen, K. H., Jess, P., Freivogel, K. W., Gerhard, I., and Bastert, G. Raw and cooked vegetables, fruits, selected micronutrients, and breast cancer risk: a case-control study in Germany. Nutr.Cancer 200; 46(2):131-137.

Ahmed, S. S. and Santosh, W. Metallomic profiling and linkage map analysis of early Parkinson’s disease: a new insight to aluminum marker for the possible diagnosis. PLoS.One. 201; 5(6):e11252.

Andersen, M. E., Dorman, D. C., Clewell, H. J., III, Taylor, M. D., and Nong, A. Multi-dose-route, multi-species pharmacokinetic models for manganese and their use in risk assessment. J Toxicol Environ.Health A 201; 73(2):217-234.

Andersen, M. E., Gearhart, J. M., and Clewell, H. J., III. Pharmacokinetic data needs to support risk assessments for inhaled and ingested manganese. Neurotoxicology 199; 20(2-3):161-171.

Anetor, J. I., Asiribo, O. A., Adedapo, K. S., Akingbola, T. S., Olorunnisola, O. S., and Adeniyi, F. A. Increased plasma manganese, partially reduced ascorbate, 1 and absence of mitochondrial oxidative stress in type 2 diabetes mellitus: implications for the superoxide uncoupling protein 2 (UCP-2) pathway. Biol Trace Elem.Res 200; 120(1-3):19-27.

Antener, I., Verwilghen, A. M., van, Geert C., and Mauron, J. Dietary treatment of malnutrition. Balance-sheets of the main nutrients. Part II. Int J Vitam.Nutr Res 197; 47(2):167-199.

Ardizzone, G., Arrigo, A., Schellino, M. M., Stratta, C., Valzan, S., Skurzak, S., Andruetto, P., Panio, A., Ballaris, M. A., Lavezzo, B., Salizzoni, M., and Cerutti, E. Neurological complications of liver cirrhosis and orthotopic liver transplant. Transplant.Proc 200; 38(3):789-792.

Aschner, M. Manganese: brain transport and emerging research needs. Environ.Health Perspect. 200; 108 Suppl 3:429-432.

Bae, Y. J., Choi, M. K., and Kim, M. H. Manganese supplementation reduces the blood cholesterol levels in ca-deficient ovariectomized rats. Biol Trace Elem.Res 201; 141(1-3):224-231.

Baheti, N. N., Hassan, H., Rathore, C., Krishnan, S., and Kesavadas, C. Acquired hepatolenticular degeneration: is the T1 hyperintensity due to manganese deposition? Neurol.India 200; 57(6):812-813.

Bahiga, L. M., Kotb, N. A., and El-Dessoukey, E. A. Neurological syndromes produced by some toxic metals encountered industrially or environmentally. Z.Ernahrungswiss. 197; 17(2):84-88.

Baldwin, M., Mergler, D., Larribe, F., Belanger, S., Tardif, R., Bilodeau, L., and Hudnell, K. Bioindicator and exposure data for a population based study of manganese. Neurotoxicology 199; 20(2-3):343-353.

Bansal, A. K. and Kaur, A. R. Cooperative functions of manganese and thiol redox system against oxidative stress in human spermatozoa. J Hum.Reprod.Sci 200; 2(2):76-80.

Barrat, J., Crepin, G., Darbois, Y., and Sirot, S. [Copper and manganese gluconate in the treatment of breast fissures during breast feeding]. Rev Fr.Gynecol.Obstet 199; 87(1):49-51.

Bast-Pettersen, R., Ellingsen, D. G., Hetland, S. M., and Thomassen, Y. Neuropsychological function in manganese alloy plant workers. Int Arch Occup.Environ.Health 200; 77(4):277-287.

Basu, N., Abare, M., Buchanan, S., Cryderman, D., Nam, D. H., Sirkin, S., Schmitt, S., and Hu, H. A combined ecological and epidemiologic investigation of metal exposures amongst Indigenous peoples near the Marlin Mine in Western Guatemala. Sci Total Environ. 12-1-201; 409(1):70-77.

Battig, P., Hathaway, L. J., Hofer, S., and Muhlemann, K. Serotype-specific invasiveness and colonization prevalence in Streptococcus pneumoniae correlate with the lag phase during in vitro growth. Microbes.Infect. 200; 8(11):2612-2617.

Beach, R. S., Gershwin, M. E., and Hurley, L. S. Zinc, copper, and manganese in immune function and experimental oncogenesis. Nutr Cancer 198; 3(3):172-191.

Benedetto, A., Au, C., Avila, D. S., Milatovic, D., and Aschner, M. Extracellular dopamine potentiates mn-induced oxidative stress, lifespan reduction, and dopaminergic neurodegeneration in a BLI-3-dependent manner in Caenorhabditis elegans. PLoS.Genet. 201; 6(8)

Benevolenskaia, LI, Toroptsova, NV, Nikitinskaia, OA, Šarapovová, EP, Korotkova, TA, Rozhinskaia, LI, Márová, EI, Dzeranova, LK, Molitvoslovova, NN, Men’shikova, LV, Grudinina, OV, Lesniak, OM, Evstigneeva, LP, Smetnik, VP, Shestakova, IG a Kuzněcov, SI [Vitrum osteomag v prevenci osteoporózy u žen po menopauze: výsledky srovnávacího otevřené multicentrické studii]. Ter.Arkh. 200; 76 (11): 88-93.

Berger, M. M. and Shenkin, A. Vitamins and trace elements: practical aspects of supplementation. Výživa 200; 22(9):952-955.

Bertinet, D. B., Tinivella, M., Balzola, F. A., de, Francesco A., Davini, O., Rizzo, L., Massarenti, P., Leonardi, M. A., and Balzola, F. Brain manganese deposition and blood levels in patients undergoing home parenteral nutrition. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 200; 24(4):223-227.

Bleecker, M. L. Parkinsonism: a clinical marker of exposure to neurotoxins. Neurotoxicol.Teratol. 198; 10(5):475-478.

Bocca, B., Mattei, D., Pino, A., and Alimonti, A. Italian network for human biomonitoring of metals: preliminary results from two Regions. Ann Ist.Super.Sanita 201; 46(3):259-265.

Bocio, A., Nadal, M., and Domingo, J. L. Human exposure to metals through the diet in Tarragona, Spain: temporal trend. Biol Trace Elem.Res 200; 104(3):193-201.

Bouchard, M., Laforest, F., Vandelac, L., Bellinger, D., and Mergler, D. Hair manganese and hyperactive behaviors: pilot study of school-age children exposed through tap water. Environ.Health Perspect. 200; 115(1):122-127.

Bourre, J. M. [The role of nutritional factors on the structure and function of the brain: an update on dietary requirements]. Rev Neurol.(Paris) 200; 160(8-9):767-792.

Bourre, J. M. Effects of nutrients (in food) on the structure and function of the nervous system: update on dietary requirements for brain. Part 1: micronutrients. J Nutr Health Aging 200; 10(5):377-385.

Boyes, W. K. Essentiality, toxicity, and uncertainty in the risk assessment of manganese. J Toxicol Environ.Health A 201; 73(2):159-165.

Branca, F. and Valtuena, S. Calcium, physical activity and bone health–building bones for a stronger future. Public Health Nutr 200; 4(1A):117-123.

Brown, D. R. Copper and prion diseases. Biochem Soc Trans 200; 30(4):742-745.

Btaiche, I. F. and Khalidi, N. Metabolic complications of parenteral nutrition in adults, part 1. Am J Health Syst.Pharm 9-15-200; 61(18):1938-1949.

Btaiche, I. F. and Khalidi, N. Metabolic complications of parenteral nutrition in adults, Part 2. Am J Health Syst.Pharm 10-1-200; 61(19):2050-2057.

Butterworth, R. F. Alterations of neurotransmitter-related gene expression in human and experimental portal-systemic encephalopathy. Metab Brain Dis 199; 13(4):337-349.

Butterworth, R. F. Hepatic encephalopathy–a serious complication of alcoholic liver disease. Alcohol Res Health 200; 27(2):143-145.

Butterworth, R. F. Hepatic encephalopathy. Alcohol Res Health 200; 27(3):240-246.

Butterworth, R. F. Metal toxicity, liver disease and neurodegeneration. Neurotox.Res 201; 18(1):100-105.

Butterworth, R. F. Pathogenesis of hepatic encephalopathy: update on molecular mechanisms. Indian J Gastroenterol 200; 22 Suppl 2:S11-S16.

Butterworth, R. F. Role of circulating neurotoxins in the pathogenesis of hepatic encephalopathy: potential for improvement following their removal by liver assist devices. Liver Int 200; 23 Suppl 3:5-9.

Butterworth, R. F. The astrocytic (“peripheral-type”) benzodiazepine receptor: role in the pathogenesis of portal-systemic encephalopathy. Neurochem.Int 200; 36(4-5):411-416.

Butterworth, R. F., Norenberg, M. D., Felipo, V., Ferenci, P., Albrecht, J., and Blei, A. T. Experimental models of hepatic encephalopathy: ISHEN guidelines. Liver Int 200; 29(6):783-788.

Butterworth, R. F., Spahr, L., Fontaine, S., and Layrargues, G. P. Manganese toxicity, dopaminergic dysfunction and hepatic encephalopathy. Metab Brain Dis 199; 10(4):259-267.

Castellamau, C., Martin, M., Marcos, A., Casaroli-Marano, R., Reina, M., and Vilaro, S. The activating function of bioactive dressing with ionic charge on human fibroblasts [Spanish]. PrFont34Bin0BinSub0Frac0Def1Margin0Margin0Jc1Indent1440Lim0Lim1Metas de Enfermería (METAS ENFERM) 200; 8(7):50-54.

Catalan-Vazquez, M., Schilmann, A., and Riojas-Rodriguez, H. Perceived health risks of manganese in the Molango Mining District, Mexico. Risk Anal. 201; 30(4):619-634.

Cerhan, J. R., Saag, K. G., Merlino, L. A., Mikuls, T. R., and Criswell, L. A. Antioxidant micronutrients and risk of rheumatoid arthritis in a cohort of older women. Am J Epidemiol. 2-15-200; 157(4):345-354.

Chai, L., Wang, Z., Wang, Y., Yang, Z., Wang, H., and Wu, X. Ingestion risks of metals in groundwater based on TIN model and dose-response assessment – A case study in the Xiangjiang watershed, central-south China. Sci Total Environ. 7-15-201; 408(16):3118-3124.

Chang, Y., Lee, J. J., Seo, J. H., Song, H. J., Kim, J. H., Bae, S. J., Ahn, J. H., Park, S. J., Jeong, K. S., Kwon, Y. J., Kim, S. H., and Kim, Y. Altered working memory process in the manganese-exposed brain. Neuroimage. 201; 53(4):1279-1285.

Cherry, N., Shaik, K., McDonald, C., and Chowdhury, Z. Manganese, arsenic, and infant mortality in Bangladesh: an ecological analysis. Arch Environ.Occup.Health 201; 65(3):148-153.

Chetri, K. and Choudhuri, G. Role of trace elements in hepatic encephalopathy: zinc and manganese. Indian J Gastroenterol 200; 22 Suppl 2:S28-S30.

Chikhranov, R. V. [The clinical picture and behavioral disorders in subjects working long term with xenobiotics (a review of the literature)]. Lik.Sprava. 199; (2-3):22-26.

Chipperfield, B. and Chipperfield, J. R. Differences in metal content of the heart muscle in death from ischemic heart disease. Am Heart J 197; 95(6):732-737.

Choi, C. J., Kanthasamy, A., Anantharam, V., and Kanthasamy, A. G. Interaction of metals with prion protein: possible role of divalent cations in the pathogenesis of prion diseases. Neurotoxicology 200; 27(5):777-787.

Chowdhury, B. A. and Chandra, R. K. Biological and health implications of toxic heavy metal and essential trace element interactions. Prog Food Sci Nutr 198; 11(1):55-113.

Chubirko, M. I., Pichuzhkina, N. M., Mekhant’ev, I. I., and Masailova, L. A. [Evaluation of the efficiency of measures to reduce the influence of risk factors on human health]. Gig.Sanit. 201; (3):7-8.

Claus, Henn B., Ettinger, A. S., Schwartz, J., Tellez-Rojo, M. M., Lamadrid-Figueroa, H., Hernandez-Avila, M., Schnaas, L., Amarasiriwardena, C., Bellinger, D. C., Hu, H., and Wright, R. O. Early postnatal blood manganese levels and children’s neurodevelopment. Epidemiology 201; 21(4):433-439.

Cordoba, J., Sanpedro, F., Alonso, J., and Rovira, A. 1H magnetic resonance in the study of hepatic encephalopathy in humans. Metab Brain Dis 200; 17(4):415-429.

Cotzias, G. C., Papavasiliou, P. S., Ginos, J., Steck, A., and Duby, S. Metabolic modification of Parkinson’s disease and of chronic manganese poisoning. Annu.Rev Med 197; 22:305-326.

Cotzias, G. C., Papavasiliou, P. S., Hughes, E. R., Tang, L., and Borg, D. C. Slow turnover of manganese in active rheumatoid arthritis accelerated by prednisone. J Clin Invest 196; 47(5):992-1001.

Crossgrove, J. and Zheng, W. Manganese toxicity upon overexposure. NMR Biomed 200; 17(8):544-553.

Curran, C. P., Park, R. M., Ho, S. M., and Haynes, E. N. Incorporating genetics and genomics in risk assessment for inhaled manganese: from data to policy. Neurotoxicology 200; 30(5):754-760.

Davidsson, L., Almgren, A., Juillerat, M. A., and Hurrell, R. F. Manganese absorption in humans: the effect of phytic acid and ascorbic acid in soy formula. Am.J.Clin.Nutr. 199; 62(5):984-987.

Davidsson, L., Cederblad, A., Lonnerdal, B., and Sandstrom, B. The effect of individual dietary components on manganese absorption in humans. Am J Clin Nutr 199; 54(6):1065-1070.

Davison, G. W., Hughes, C. M., and Bell, R. A. Exercise and mononuclear cell DNA damage: the effects of antioxidant supplementation. Int J Sport Nutr Exerc.Metab 200; 15(5):480-492.

Deveau, M. Contribution of drinking water to dietary requirements of essential metals. J Toxicol Environ.Health A 201; 73(2):235-241.

Dexter, D. T., Jenner, P., Schapira, A. H., and Marsden, C. D. Alterations in levels of iron, ferritin, and other trace metals in neurodegenerative diseases affecting the basal ganglia. The Royal Kings and Queens Parkinson’s Disease Research Group. Ann Neurol. 199; 32 Suppl:S94-100.

Dick, F. D., De, Palma G., Ahmadi, A., Scott, N. W., Prescott, G. J., Bennett, J., Semple, S., Dick, S., Counsell, C., Mozzoni, P., Haites, N., Wettinger, S. B., Mutti, A., Otelea, M., Seaton, A., Soderkvist, P., and Felice, A. Environmental risk factors for Parkinson’s disease and parkinsonism: the Geoparkinson study. Occup.Environ.Med 200; 64(10):666-672.

Diplock, A. T. Mineral insufficiency and cancer. Med Oncol Tumor Pharmacother 199; 7(2-3):193-198.

Ekmekcioglu, C. Intestinal bioavailability of minerals and trace elements from milk and beverages in humans. Nahrung 200; 44(6):390-397.

El-Attar, M., Said, M., El-Assal, G., Sabry, N. A., Omar, E., and Ashour, L. Serum trace element levels in COPD patient: the relation between trace element supplementation and period of mechanical ventilation in a randomized controlled trial. Pneumologickém. 200; 14(8):1180-1187.

Elbaz, A. and Moisan, F. Update in the epidemiology of Parkinson’s disease. Curr Opin Neurol. 200; 21(4):454-460.

Finkelstein, Y., Milatovic, D., and Aschner, M. Modulation of cholinergic systems by manganese. Neurotoxicology 200; 28(5):1003-1014.

Finley, J. W. Does environmental exposure to manganese pose a health risk to healthy adults? Nutr Rev 200; 62(4):148-153.

Finley, J. W. Manganese absorption and retention by young women is associated with serum ferritin concentration. Am J Clin Nutr 199; 70(1):37-43.

Fitsanakis, V. A., Au, C., Erikson, K. M., and Aschner, M. The effects of manganese on glutamate, dopamine and gamma-aminobutyric acid regulation. Neurochem.Int 200; 48(6-7):426-433.

Fitsanakis, V. A., Zhang, N., Avison, M. J., Erikson, K. M., Gore, J. C., and Aschner, M. Changes in dietary iron exacerbate regional brain manganese accumulation as determined by magnetic resonance imaging. Toxicol Sci 201; 120(1):146-153.

Fitsanakis, V. A., Zhang, N., Garcia, S., and Aschner, M. Manganese (Mn) and iron (Fe): interdependency of transport and regulation. Neurotox.Res 201; 18(2):124-131.

Fitzgerald, K., Mikalunas, V., Rubin, H., McCarthey, R., Vanagunas, A., and Craig, R. M. Hypermanganesemia in patients receiving total parenteral nutrition. JPEN J Parenter.Enteral Nutr 199; 23(6):333-336.

Fitzgerald, S. L., Gibson, R. S., Quan de, Serrano J., Portocarrero, L., Vasquez, A., de, Zepeda E., Lopez-Palacios, C. Y., Thompson, L. U., Stephen, A. M., and Solomons, N. W. Trace element intakes and dietary phytate/Zn and Ca x phytate/Zn millimolar ratios of periurban Guatemalan women during the third trimester of pregnancy. Am J Clin Nutr 199; 57(2):195-201.

Fok, T. F., Chui, K. K., Cheung, R., Ng, P. C., Cheung, K. L., and Hjelm, M. Manganese intake and cholestatic jaundice in neonates receiving parenteral nutrition: a randomized controlled study. Acta Paediatr. 200; 90(9):1009-1015.

Fredstrom, S., Rogosheske, J., Gupta, P., and Burns, L. J. Extrapyramidal symptoms in a BMT recipient with hyperintense basal ganglia and elevated manganese. Bone Marrow Transplant. 199; 15(6):989-992.

Freeland-Graves, J. H., Behmardi, F., Bales, C. W., Dougherty, V., Lin, P. H., Crosby, J. B., and Trickett, P. C. Metabolic balance of manganese in young men consuming diets containing five levels of dietary manganese. J Nutr 198; 118(6):764-773.

Garruto, R. M., Shankar, S. K., Yanagihara, R., Salazar, A. M., Amyx, H. L., and Gajdusek, D. C. Low-calcium, high-aluminum diet-induced motor neuron pathology in cynomolgus monkeys. Acta Neuropathol. 198; 78(2):210-219.

Gerber, G. B., Leonard, A., and Hantson, P. Carcinogenicity, mutagenicity and teratogenicity of manganese compounds. Crit Rev Oncol Hematol. 200; 42(1):25-34.

Goldhaber, S. B. Trace element risk assessment: essentiality vs. toxicity. Regul.Toxicol Pharmacol 200; 38(2):232-242.

Graumann, R., Paris, I., Martinez-Alvarado, P., Rumanque, P., Perez-Pastene, C., Cardenas, S. P., Marin, P., Diaz-Grez, F., Caviedes, R., Caviedes, P., and Segura-Aguilar, J. Oxidation of dopamine to aminochrome as a mechanism for neurodegeneration of dopaminergic systems in Parkinson’s disease. Possible neuroprotective role of DT-diaphorase. Pol.J Pharmacol 200; 54(6):573-579.

Gray, R. D., Duncan, A., Noble, D., Imrie, M., O’Reilly, D. S., Innes, J. A., Porteous, D. J., Greening, A. P., and Boyd, A. C. Sputum trace metals are biomarkers of inflammatory and suppurative lung disease. Chest 201; 137(3):635-641.

Greger, J. L. Nutrition versus toxicology of manganese in humans: evaluation of potential biomarkers. Neurotoxicology 199; 20(2-3):205-212.

Greger, J. L., Baligar, P., Abernathy, R. P., Bennett, O. A., and Peterson, T. Calcium, magnesium, phosphorus, copper, and manganese balance in adolescent females. Am J Clin Nutr 197; 31(1):117-121.

Greger, J. L., Davis, C. D., Suttie, J. W., and Lyle, B. J. Intake, serum concentrations, and urinary excretion of manganese by adult males. Am J Clin Nutr 199; 51(3):457-461.

Greger, J. L., Zaikis, S. C., Abernathy, R. P., Bennett, O. A., and Huffman, J. Zinc, nitrogen, copper, iron, and manganese balance in adolescent females fed two levels of zinc. J Nutr 197; 108(9):1449-1456.

Gulson, B., Mizon, K., Taylor, A., Korsch, M., Stauber, J., Davis, J. M., Louie, H., Wu, M., and Swan, H. Changes in manganese and lead in the environment and young children associated with the introduction of methylcyclopentadienyl manganese tricarbonyl in gasoline–preliminary results. Environ.Res 200; 100(1):100-114.

Hafeman, D., Factor-Litvak, P., Cheng, Z., van, Geen A., and Ahsan, H. Association between manganese exposure through drinking water and infant mortality in Bangladesh. Environ.Health Perspect. 200; 115(7):1107-1112.

HaMai, D. and Bondy, S. C. Oxidative basis of manganese neurotoxicity. Ann N Y.Acad Sci 200; 1012:129-141.

Hambidge, K. M., Sokol, R. J., Fidanza, S. J., and Goodall, M. A. Plasma manganese concentrations in infants and children receiving parenteral nutrition. JPEN J Parenter.Enteral Nutr 198; 13(2):168-171.

Han, S. G., Kim, Y., Kashon, M. L., Pack, D. L., Castranova, V., and Vallyathan, V. Correlates of oxidative stress and free-radical activity in serum from asymptomatic shipyard welders. Am J Respir.Crit Care Med 12-15-200; 172(12):1541-1548.

Harrison, R. L., Cheraskin, E., Ringsdorf, W. M., Jr., and Maxwell, H. The effect of multivitamin-trace mineral versus placebo supplementation upon the height-weight ratio (ponderal index). Int Z.Vitaminforsch. 196; 39(4):486-491.

Herrero, Hernandez E., Discalzi, G., Valentini, C., Venturi, F., Chio, A., Carmellino, C., Rossi, L., Sacchetti, A., and Pira, E. Follow-up of patients affected by manganese-induced Parkinsonism after treatment with CaNa2EDTA. Neurotoxicology 200; 27(3):333-339.

Hirata, Y. Manganese-induced apoptosis in PC12 cells. Neurotoxicol.Teratol. 200; 24(5):639-653.

Hochberg, F., Miller, G., Valenzuela, R., McNelis, S., Crump, K. S., Covington, T., Valdivia, G., Hochberg, B., and Trustman, J. W. Late motor deficits of Chilean manganese miners: a blinded control study. Neurology 199; 47(3):788-795.

Hopkins, M. H., Fedirko, V., Jones, D. P., Terry, P. D., and Bostick, R. M. Antioxidant micronutrients and biomarkers of oxidative stress and inflammation in colorectal adenoma patients: results from a randomized, controlled clinical trial. Rakovina Epidemiol.Biomarkers Prev. 201; 19(3):850-858.

Howard, J. M. The detection of DNA adducts (risk factors for DNA damage). A method for genomic DNA, the results and some effects of nutritional intervention. Journal of Nutritional & Environmental Medicine (J NUTR ENVIRON MED) 200; 12(1):19-31.

Howard, L., Ashley, C., Lyon, D., and Shenkin, A. Autopsy tissue trace elements in 8 long-term parenteral nutrition patients who received the current U.S. Food and Drug Administration formulation. JPEN J Nutr Parenter.Enteral 200; 31(5):388-396.

Huang, C. C. Parkinsonism induced by chronic manganese intoxication–an experience in Taiwan. Chang Gung.Med J 200; 30(5):385-395.

Hudnell, H. K. Effects from environmental Mn exposures: a review of the evidence from non-occupational exposure studies. Neurotoxicology 199; 20(2-3):379-397.

Iavicoli, I., Falcone, G., Alessandrelli, M., Cresti, R., De, Santis, V, Salvatori, S., Alimonti, A., and Carelli, G. The release of metals from metal-on-metal surface arthroplasty of the hip. J Trace Elem.Med Biol 200; 20(1):25-31.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese