MAOI pro bipolární poruchu: typy, použití, nežádoucí účinky

inhibitory monoaminooxidázy jsou extrémně silný třída antidepresiv, které léčí depresi tím, že zabraňuje odbourávání serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, v mozku, což zvyšuje jejich dostupnost. Tyto léky se nepoužívají často, protože jejich potenciál lékových interakcí, které mohou vést k problémům s krevním tlakem, jakož i na potřebu vyhnout se potraviny, které obsahují tyramin aminokyselin. Obecně platí, že stejně jako většina antidepresiv, MAOI by měl být použit pro bipolární deprese pouze v kombinaci se stabilizátorem nálady, jako lithiem nebo valproátem, aby se minimalizovalo riziko vyvolání mánii.

Lidé s bipolární poruchou mají často cyklů zvýšené a depresivní nálady, které se hodí popis “maniodepresivní psychóza.” Když nemoc člověka následuje tuto klasickou vzor, ​​diagnostikování bipolární porucha je poměrně snadné; Ale bipolární porucha může být záludný. Příznaky mohou vzdorovat očekávané maniodepresivní sekvence. Řídký epizody mírné mánie nebo hypománie může zůstat nepovšimnuto. Deprese může zastínit další aspekty nemoci. A zneužívání návykových látek může cloud obraz; Vzato dohromady,…

Mezi nimi, Parnate byl velmi rozsáhle studován zejména v bipolární deprese, což vede v jedné randomizované studii ke zlepšení ve více než 80% pacientů. Stejně jako ostatní tříd antidepresiv, je MAOIs trvat i několik týdnů začít pracovat. Lékař může také předepsat sedativa pomoci zmírnit úzkost, neklid, nebo problémy se spánkem, zatímco antidepresivum začne pracovat. Budete také muset sledovat, jaké potraviny jíte, aby se zabránilo vedlejším účinkům.

Konzumace některých uzený, fermentovaný, nebo nakládané potraviny, pitná některé nápoje nebo užívat některé léky mohou způsobit těžkou, náhlou vysoký krevní tlak v kombinaci s inhibitory MAO. Lidé, kteří užívají tyto antidepresiva musí dodržovat speciální dietu.

Časté nežádoucí účinky mohou zahrnovat MAOIs

ZDROJ; “Bipolární porucha (maniodepresivní porucha); Posouzení Plus: bipolární porucha posouzení; Národní institut duševního zdraví:” Step-BD Dámské studie; Massachusetts General Hospital Clinic Bipolární & Research Program; MedicineNet: “Bipolární porucha (mánie);” Vliv Neléčená deprese; Psychiatrická asociace: “Practice Guideline pro léčbu pacientů s bipolární poruchou.

Nardil (fenelzin; Parnate (tranylcypromin; Marplan (isokarboxazid, Emsam (selegilin)