mastektomie (odstranění prsu) pro rakovinu prsu

Mastektomie je odstranění prsu. Ostatní blízkosti tkáň může být i tehdy, pokud se ukáže, že rakovina mohla rozšířit do těchto oblastí odstraněny.

Mastektomii postupy zahrnují

Mužů s karcinomem prsu obvykle mají upravené radikální mastektomii.

V závislosti na umístění nádoru prsu nebo jiných faktorů, některé ženy mohou být schopen mít -sparing kůže nebo vsuvka šetřící mastektomii. Kůži šetřící mastektomii ponechává většinu z kůže, která byla v průběhu prsu, s výjimkou bradavky a dvorce. Bradavka šetřící mastektomii zachrání kůži přes prsa, jakož i bradavku a dvorec.

Některé ženy se rozhodnout pro rekonstrukci prsu po mastektomii. Rekonstrukce může být provedeno během stejné operace jako mastektomii, nebo to může být provedeno později jako samostatný postup.

Kromě chirurgického zákroku, může mít radiační terapie, chemoterapie, hormonální terapie nebo kombinace těchto procedur.

Mastektomie se provádí za použití celkové anestezie. Po operaci, budete přesměrováni na pooperačním pokoji. Sestra bude schopen pomoci s jakýmkoliv nevolnost, bolest, úzkost nebo byste mohli mít.

Když se vzbudíte po chirurgickém zákroku, budete mít obvaz nad místem chirurgie. Budete mít také jednu nebo dvě drenážní trubky pro shromažďování tekutiny a udržet ho z budovy kolem chirurgie oblasti. Jsou-li tyto trubky stále na svém místě, když jdete domů, bude vaše zdravotní sestra vás naučí, jak se o ně postarat.

Váš lékař nebo sestra vám poskytne instrukce na tlumení bolesti a péči o řezem. Obvykle můžete odstranit obvaz a osprchovat v den po operaci.

Většina lidí jít domů do 24 hodin po mastektomii. Pokud máte rekonstrukce prsu během stejného chirurgického zákroku, budete zůstat v nemocnici několik dní.

Fyzioterapeut může ukázat vám cvičení, když jste stále v nemocnici. Ty by měly pomoci udržet vaše rameno od získání ztuhlé. Budete muset vyhnout se namáhavé činnosti po dobu několika týdnů. Váš lékař vám řekne, jak brzy se může zvýšit úroveň aktivity.

Celková nebo jednoduché mastektomii, který je odstranění celého prsu; Modifikovaná radikální mastektomie, která je odstranění prsu, některé z lymfatických uzlin v podpaží, a někdy i části svalů hrudní stěny; Radikální mastektomii, což je odstranění prsu, svaly hrudníku a všechny lymfatických uzlin v podpaží (axilární uzlin). Tato operace je zřídka použitý dnes.

Amputace prsu je děláno odstranit co nejvíce rakoviny jak je to možné a dát největší šanci zůstat rakoviny -zdarma.

V případě rakoviny prsu v časném stadiu, které mají hroudu nebo část prsu odstraněn (prs zachovávající operaci) spolu s radioterapií má stejnou míru přežití jako mastektomii. Ale mnohé ženy mají stále mastektomii, i když se jedná o rozsáhlejší chirurgický zákrok. Mohou být ochotny nebo schopny mít radiační terapii, která obvykle následuje po prs zachovávajících chirurgických výkonech. Nebo se mohou cítit, že tím, že má mastektomii, užívají všechny možné kroky, které mohou zabránit návratu rakoviny.

Ženy, které mají metastazující rakovinu prsu nemají vždy chirurgický zákrok. Ale jedna studie ukazuje, že i v případě, že je rakovina prsu objeven, dokud se již rozšířila do dalších orgánů, může být přežití zvýšena tím operaci zcela odstranit primární nádor prsu. 1

Komplikace mohou zahrnovat infekce, krvácení, špatné hojení ran, nebo reakce na anestezii používané v chirurgii. Krev nebo čiré tekutiny může rovněž shromažďovat v ráně a je třeba vypustit. Můžete mít bolesti prsů a pocity tahání, svírání, brnění nebo znecitlivění.

Máte-li odstraněny lymfatické uzliny z pod paží, tam je šance na získání lymfedém (otok paže). Je to proto, že tekutina je méně schopen odtékat z tkání prostřednictvím lymfatického systému po tomto postupu. Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru hned, pokud máte otok nebo bolest v paži na té straně, kde jste měli svou operaci. Nerv, který řídí pocit pokožky na vnitřní horní části paže je také v oblasti těchto lymfatických uzlin. Je-li nerv během chirurgického zákroku poškozen, může mít necitlivost v této oblasti.

Amputace prsu může být lepší volbou než prsu zachovávající operaci v závislosti na velikosti nádoru, nebo pokud máte dva nebo více nádorů, které jsou příliš daleko od sebe. Radiační léčba není vždy potřeba po mastektomii, takže mastektomii může být dobrou volbou, pokud nechcete mít záření, nebo pokud nemůžete mít ozařováním.

Některé ženy se rozhodnout pro rekonstrukci prsu buď ve stejnou dobu jako mastektomii, nebo později. Předtím, než máte mastektomii, poraďte se se svým lékařem o rekonstrukci rozhodnout, zda tato přidaná postup je pro vás to pravé.

Některé ženy, které vědí, že jsou na velmi vysoké riziko karcinomu prsu, ale nemají rakovinu prsu, rozhodnou mít amputaci prsu na obou prsů. Tento jev se nazývá profylaktické mastektomii. Odstranění prsa může významně snížit riziko rakoviny prsu, ale nemůže zcela zabránit vzniku rakoviny prsu. Několik žen ještě dostat rakovinu prsu, protože malé kousky tkáně prsu může zůstat v kůži nebo podpaží po operaci.

Ale to ještě není známo, zda tato operace je lepší než mít pečlivé vyšetření a pak časná léčba jakékoliv rakoviny prsu, která se může vyvinout. 2

Profylaktická mastektomie je také volba pro ženu, která má rakovinu prsu v jednom. V době operace rakoviny, některé ženy mají také druhý prs odstraněn.

Některé ženy, které jsou s vysokým rizikem rakoviny prsu může být jejich vaječníky odstraněny po dokončení mít děti, nebo po dosažení věku 35. Odstranění vaječníků bylo prokázáno, že snižuje riziko vzniku rakoviny prsu o 50%. 2

Pokud uvažujete mít profylaktické mastektomii, naučit se co nejvíce, jak můžete o něm od svých lékařů. Uvidíme, jestli můžete také mluvit s jinými ženami, kteří měli tuto operaci. Pečlivě zvážit, jak se cítíte o výhodách a změn, a to jak fyzické a emocionální.

Vyplňte informační chirurgie formulář (PDF) (Co je PDF dokument?), Který vám pomůže připravit se na tuto operaci.

Rapiti E, et al. (2006). Úplné vyříznutí primárního nádoru prsu zlepšuje přežití u pacientů s metastazujícím karcinomem prsu v době diagnózy. Journal of Clinical Oncology, 24 (18): 2743-2749.

Davidson NE (2007). Rakovina prsu. V DC Dale, DD Federmana eds., Medicine ACP, oddíl 12, kap. 7. New York:.

Sarah Marshall, MD – Rodinný Medicin; Douglas A. Stewart, MD – Medical Oncology

14.listopadu 2014