Pagetova nemoc bradavky: symptomy, příčiny, léčba

Klíčové body

Příznaky předčasného Pagetova choroba bradavky zahrnují zarudnutí a mírný škálování a odlupování kůže bradavky. Časné symptomy mohou způsobit jen mírné podráždění a nemusí stačit na výzvu návštěvu lékaře. Zlepšení v kůži může dojít spontánně, ale to by nemělo být bráno jako znamení toho, že nemoc zmizela. Pokročilejší onemocnění se může ukázat vážnější zničení kůže. V této fázi, příznaky mohou zahrnovat brnění, svědění, zvýšená citlivost, pálení a bolest. Tam může být také krvavý výtok z bradavky, a bradavky mohou objevit přitiskla na prsa.

U přibližně u poloviny pacientů s Pagetovou chorobou bradavky, paušální nebo hmotnost v prsu může být cítil během fyzické zkoušky. Ve většině případů, Pagetova nemoc bradavky je zpočátku omezena na bradavky, později se šíří do dvorce (kruhové oblasti tmavší pokožky obklopuje bradavku) nebo jiné oblasti prsu. Pagetova nemoc bradavky lze také nalézt pouze na dvorce, kde se může podobat ekzém, nerakovinnými svědivá vyrážka červená. Ačkoli vzácný, Pagetova nemoc bradavky může dojít v obou prsů.

Pagetova nemoc bradavky je neobvyklý typ rakoviny, který se tvoří v nebo kolem bradavky a odpovídá za asi 1% všech karcinomů prsu; Pagetova nemoc bradavky může být spojena s rakovinou prsu, a to buď základní intraduktálního nebo invazivní; Vědci nevědí, co způsobuje Pagetova nemoc bradavky, ale dvě hlavní teorie byly navrženy pro to, jak se vyvíjí: Jedna z teorií je, že začíná v kůži, druhá teorie je, že začíná v prsu a šíří do bradavky; Příznaky onemocnění v časném stadiu mohou zahrnovat zarudnutí nebo vytříslení bradavky pokožky. Symptomy více pokročilým onemocněním často zahrnují mravenčení, svědění, zvýšená citlivost, pálení nebo bolest v bradavce; Pagetova nemoc bradavky je diagnostikován provedením biopsie Pokud se cytologie vzorek je negativní; Mastektomie je obvyklá léčba Pagetovy choroby bradavky. Mezi další procedury, jako je například záření nebo chemoterapie může být doporučena za určitých okolností.